Wypisz się z newslettera
Region Wielkopolska na Facebook
Najnowsze w serwisie

Lokalizacja

Szukaj

Czy wiesz że...

W wigilijny wieczór do wielkopolskich dzieci przychodzi z workiem prezentów nie św. Mikołaj, ale Gwiazdor. Jego strój niczym nie różni się od stroju św. Mikołaja poza rózgą, która jest postrachem niegrzecznych dzieci.

Polecamy nasze wycieczki w wersji Audio

Zobacz wszystkie warunki prawne

Antonin
powiat ostrowski

W wiosce Atanazyn pod Szamocinem znajduje się okazały głaz o niezwykłym kształcie. Jak głosi legenda jest to zaklęta w głaz diabelska karoca mistrza Twardowskiego.

W dawnych czasach, kiedy wielkopolską ziemię porastała puszcza, rządy sprawował król Bolesław Chrobry. Widząc jak ciężko przychodzi szerzenie nowej wiary sprowadził pięciu pustelników z zakonu kamedułów.

Zanim św. Wojciech wyruszył nawracać pogańskich Prusów, głosił Słowo Boże na wielkopolskiej ziemi.

Historia wykupu ciała św. Wojciecha z rąk Prusów.

Legenda o trzech braciach, od których imion pochodzą nazwy sąsiadów Polski.

Kiedy wielkopolską ziemię ogarnął potop szwedzki, niewielu możnych stawiło czoła najeźdźcy. Do tych nielicznych należał starosta z Gołańczy. Bohaterska postawa jego córki z czasem obrosła legendą...

Podobno, jak głosi legenda pokaźnych rozmiarów głaz nieopodal Gołuchowa znalazł się tutaj za sprawą sił piekielnych.

Od pradawnych czasów z Gostynia widać było dwie góry. Jedną nazywano Świętą Górą, bo w tym miejscu od dawna ludzie oddawali cześć Najświętszej Panience, drugą zaś nazywano Górą Zamkową, bo wznosiło się na niej ponure zamczysko.

Dawno temu niedaleko Gryżyny mieszkała uboga wdowa. Największą radością jej życia był mały synek Antoś, któremu dogadzała jak tylko mogła. Nie potrafiła się na niego gniewać, ani też słusznie za przewinienia ukarać.

Z kamieniami związana jest legenda, która mówi o tym jak, jeden z właścicieli Jarocina, wybrał się na polowanie w noc wigilijną.

Strony: 1234