Modernizm

Minimalistyczna kompozycja założenia została tak ukształtowana aby wydobyć w jak najpełniejszy sposób walory krajobrazowe lokalizacji w tak eksponowanym miejscu. Dodatkowym walorem zespołu budynków jest fakt, iż tworzy on jednolitą całość pod względem architektonicznym i urbanistycznym. Zespół budynków jest ciekawym przykładem modernistycznej minimalistycznej stylistyki z wykorzystaniem ograniczone liczby materiałów takich jak beton, kamień i szkło.

Kolejnym przykładem modernizmu wielkopolskiego jest ośrodek rekreacyjny w Wągrowcu położony nad jeziorem Durowskim autorstwa Włodzimierza Staniszewskiego i Norberta Domina powstały w latach 1966-1972 [Nagroda III Stopnia Ministerstwa Gospodarki terenowej i Ochrony Środowiska w roku 1973]. Zespół rekreacyjny zlokalizowany nad brzegiem jeziora pierwotnie składał się kąpieliska przeznaczonego dla ok. 3 tys. użytkowników. Pawilonu z szatniami i kawiarnią w których główny akcent kompozycyjny położono na wyeksponowanie tarasu widokowego połączonego schodami z plażą i parkiem. Kolejnym elementem założenia była promenada o długości ok. 700 m łączącą zespół z miastem. Ostatnim elementem założenia był budynek motelu z restauracją. Bryła obiektu trzy kondygnacyjna umieszczona na zasadzie dopasowania w istniejącą skarpę. Każdy pokój został wyposażony w balkon o nieregularnym geometrycznym kształcie. Kompozycja balkonów stworzyła ciekawy rysunek na elewacji od strony jeziora.

Architektura tego założenia wpisywała się w koncepcję ideologiczną modernizmu - połączenie pudełkowatych brył z terenami zielonymi i naturalnym krajobrazem. W przypadku tego założenia autorowi udało się stworzyć całościową wizję przestrzenną w której połączył w znakomity sposób geometryczne bryły budynków z walorami krajobrazowymi brzegu jeziora. W przypadku poszczególnych budynków na uwagę zasługuje niewątpliwie założenie przestrzenne kąpieliska z charakterystyczną betonową zjeżdżalnią, która zachowała się do czasów obecnych w prawie niezmienionej formie. Minimalistyczny kostium architektoniczny budynków tworzących założenie uległ z biegiem czasu zmianom wynikającym z działań modernizacyjnych. Współczesny obraz kompleksu różni się od pierwotnego projektu jednak nadal jest ciekawym przykładem wielkopolskiego modernizmu.
 

Strony: 1 2 3 4 5 6 7

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie