Chopin w Wielkopolsce

Chopin w Wielkopolsce

Fryderyk Chopin (1810-49), największy polski kompozytor okresu romantyzmu, znany jest nie tylko jako wybitny Polak, ale i obywatel świata. Genialnego Fryderyka można kojarzyć też z Wielkopolską.
Rodowitą Wielkopolanką była matka kompozytora, Justyna z Krzyżanowskich.

W stolicy regionu mieszkała jej siostra Tekla Dorota i brat Stanisław – ojciec Włodzimierza Bonawentury Krzyżanowskiego (1808-95), przyszłego bohatera wojny secesyjnej w Ameryce i pierwszego gubernatora Alaski. Państwo Chopinowie z dziećmi często przyjeżdżali do południowej Wielkopolski, gdzie w Strzyżewie (powiat ostrowski) mieszkała Anna ze Skarbków Wiesiołowska, matka chrzestna Fryderyka.

W 1825 r. w Warszawie Fryderyk Chopin poznał księcia Antoniego Radziwiłła, namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Obydwaj panowie przypadli sobie do gustu. W rezultacie jesienią 1828 r., podczas przerwy w podróży z Berlina do Warszawy, Chopin przypuszczalnie spotkał się z Radziwiłłem w Poznaniu, gdzie (co jednak nie jest bezspornie dowiedzione) odbyli wspólny, sympatyczny wieczór muzyczny. Tradycja tego występu kultywowana jest do dziś w Białej Sali Urzędu Miasta w Poznaniu.

Znacząco zapisał się dziesięciodniowy pobyt Chopina w Antoninie (powiat ostrowski) na przełomie października i listopada 1829 r. Książę namiestnik i jego rodzina gościli Fryderyka w oryginalnym pałacu myśliwskim, zbudowanym kilka lat wcześniej przez najwybitniejszego niemieckiego architekta doby romantyzmu, Karola Fryderyka Schinkla.

Chopin bywał tam już wcześniej (lata 1827-29). Tym razem w Antoninie także komponował, udzielał lekcji muzyki córkom gospodarza, cieszył się z gościny udzielonej mu przez utytułowanego melomana, co podkreślił w zachowanej do dziś korespondencji do przyjaciół.

Kontakty Fryderyka Chopina z Antonim Radziwiłłem zostały utrwalone dedykacjami, jakie kompozytor napisał do swoich młodzieńczych utworów: Poloneza C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę, a także Tria g-moll op. 8 na fortepian, skrzypce i wiolonczelę. Poza tym Chopin przejazdem gościł też w Strzyżewie, Ostrowie Wielkopolskim, Kaliszu, Żychlinie (powiat koniński) i Turku.

W Poznaniu w 1873 r. ukazała się pierwsza polska biografia Chopina napisana przez Marcelego A. Szulca. Biała Sala Urzędu Miasta w całości poświęcona jest Chopinowi, szczególnie zaś popularne są reprodukcje obrazu Henryka Siemiradzkiego przedstawiające koncert Chopina u A. Radziwiłła. Antonin co roku we wrześniu jest miejscem festiwali poświęconych głównie temu kompozytorowi.

Więcej informacji o związkach Chopina z Wielkopolską

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie