Kobylin

Herb Kobylin

KOBYLIN

Miasto położone w powiecie krotoszyńskim nad rzeką Rdęcą, około 15 km  na północny zachód od Krotoszyna. Z Kobylinem związani są profesorowie Uniwersytetu Krakowskiego: Maciej z Kobylina (1425–1492) — filozof i lakarz, nauczyciel Mikołaja Kopernika, Piotr z Kobylina — autor podręcznik O nauce ratowania położnic oraz Jędrzej Glaber (1506–1572) — autor pierwszego napisanego po polsku podręcznika anatomii i fizjologii.

Historia

We wczesnym średniowieczu istniała tutaj osada handlowa. Dokładna data lokacji nie jest znana, ale zakłada się, iż było to przed 1303 r. Wtedy po raz pierwszy została wymieniona jako miasto pod nazwą Wenecja. W tym miejscu należy wyjaśnić, że w średniowieczu istniała swoista moda na zapożyczenia nazw z zachodniej Europy. Powstanie aktualnej nazwy miasta tłumaczy legenda. 
W XVII w. osiedlili się tutaj uchodźcy ze Śląska wyznania protestanckiego. Dla nich wytyczono tzw. Nowe Miasto.
Po II rozbiorze Polski w 1793 r. Kobylin wszedł w skład Prus. W latach 1807–1815 stanowi integralną część Księstwa Warszawskiego. Po 1815 r. ponownie w granicach pruskiego zaborcy.
Mieszkańcy Kobylina brali czynny udział w zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim (1918–1919), walcząc o Zduny i Rawicz.
Po okresie okupacji hitlerowskiej (1939–1945) miasto w trakcie walk i przechodzenia z rąk do rąk miasto zostało ostatecznie zajęte przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 r.
Obecnie Kobylin funkcjonuje jako niewielki ośrodek przemysłowy.

Warto zobaczyć:

Na rynku ratusz z 1849 r. z herbem Kobylina.
Przy ul. Kościelnej 9 późnogotycki kościół św. Stanisława Biskupa z lat 1512–1518. Warto zwrócić uwagę na wczesnorenesansowy drewniany tryptyk ołtarza głównego przedstawiający życie i śmierć patrona świątyni.
Na placu Andrzeja Glabera 4 stoi pobernardyński zespół klasztorny, którym od 1929 r. opiekują się franciszkanie. W kościele klasztornym franciszkanów pw. Matki Boskiej  przy Żłóbku spoczywa wybitny poeta epoki baroku – Samuel za Skrzypny Twardowski (1600–1661). Do najważniejszych jego dzieł należą Dafnis drzewem bobkowym i Nadobna Paskwalina.

Więcej:
Kobylin: zarys dziejów, pod red. Stanisława Sierpowskiego, Kobylin 1990.

http://www.kobylin.pl/

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie