KOSTRZYN
Miasto położone w powiecie poznańskim, około 24 km na wschód od Poznania. Kostrzyn leży przy linii kolejowej Poznań – Warszawa. Tutaj urodził się Stanisław Powalisz (1898–1968) — założyciel sławnej poznańskiej pracowni witraży. Legenda głosi, iż nazwa miasta pochodzi od imienia rycerza Kostry, który otrzymał prawo założenie tutaj średniowiecznej osady.
Historia
Z 1218 r. pochodzi najstarszy znany zapis nazwy Costrsen. Prawa miejskie Kostrzyn otrzymał z nadania księcia Przemysła I (1221–1257). Warto podkreślić, iż wspomniane prawa zatwierdzono w 1251 r., a więc 2 lata wcześniej od współcześnie bardziej rozwiniętego Poznania, z którym przecież Kostrzyn związany jest do dzisiaj. Od końca XIII w. przez kilka stuleci ośrodek miejski należał do klasztoru Klarysek gnieźnieńskich. Mieszkańcy zajmowali się głównie rolnictwem i rzemiosłem. W związku z XVI-wiecznym ożywieniem szlaku handlowego z Poznania do Warszawy miasto rozwijało się pomyślnie, charakteryzując się przemyślaną organizacją.
Po II rozbiorze Polski w 1793 r. Kostrzyn znalazł się w obrębie państwa pruskiego z przerwą w latach 1807–1815, kiedy był integralną częścią Księstwa Warszawskiego. Podczas wydarzeń Wiosny Ludów (1848) ogłosił niepodległość, likwidując symbole pruskiej dominacji. Niepodległość miasto odzyskało w 1919 r. po zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim (1918–1919).
Okres okupacji okupiło wysiedleniami do Generalnego Gubernatorstwa i wywózkami obywateli do obozów. Po II wojnie światowej (1939–1945) Kostrzyn powrócił do Polski. Obecnie jest ośrodkiem przemysłowym i usługowym.
Warto zobaczyć
Pośrodku kostrzyńskiego rynku stoi pomnik (1968) poświęcony ofiarom II wojny światowej. Odsłonięty w miejscu rozstrzelania 28 polskich przedstawicieli miejscowej inteligencji, gdzie hitlerowcy 20 października 1939 r. dokonali planowanej eksterminacji.
Na południe od rynku usytuowany jest kościół pw. św. Piotra i Pawła z 1 poł. XVI w. Przebudowana w XVII i XVIII w. świątynia posiada bogate wyposażenie. Obok odnajdujemy drewnianą dzwonnicę z przełomu XVIII i XIX w.
Przy ulicy Poznańskiej 13 znajduje się budynek dawnej poczty dyliżansowej z 1900 r. W pobliskim domu kultury zorganizowano Izbę Muzealną Ziemi Kostrzyńskiej ze zbiorami historycznymi.
Więcej:
www.kostrzyn.wlkp.pl