LWÓWEK
Miasto położone w powiecie nowotomyskim, około 50 km na zachód od Poznania i 18 km na południe od Nowego Tomyśla. Lwówek leży na osi komunikacyjnej między Warszawą i Berlinem. Tutaj urodził się znany satyryk Jan Kaczmarek (1945–2007) — twórca popularnego kabaretu „Elita”.
Historia
Prawa miejskie magdeburskie Lwów uzyskuje z nadania króla Władysława Jagiełły (1386–1434). Nazwa Lwówek funkcjonuje dopiero od XVI w. Jako miasto prywatne rozwijało się dzięki przywilejom nadanym kupcom i rzemieślnikom. W XV i XVI w. organizowano tutaj jarmarki końskie, które cieszyły się dużym powodzeniem. Od końca XVI w. zaczęto kolonizować okoliczne ziemie osadnikami rodem z Holandii, zwanych potocznie olędrami.
W okresie „potopu” miasto zostało zajęte przez Szwedów. Niedługo potem miasto podniosło się po wojennej pożodze dzięki nowym przywilejom targowym i cechowym oraz liberalnej polityce osiedlania się innowierców.
Po II rozbiorze Polski w 1793 r. miasto przeszło pod pruskie panowanie. W latach 1807–1815 funkcjonowało w granicach Księstwa Warszawskiego. Na mocy postanowień Kongresu Wiedeńskiego (1815) ponownie zajęte przez Prusy. Po odzyskaniu niepodległości i zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim (1918–1919) Lwówek był lokalnym ośrodkiem handlowym z jarmarkami trzody chlewnej.
Okres okupacji hitlerowskiej (1939–1945) kończy się zajęciem Lwówka przez oddziały Armii Czerwonej 25 stycznia 1945 r.
Obecnie jest to lokalny ośrodek rolniczo-usługowy bez dużych zakładów przemysłowych.
Warto zobaczyć:
W południowo-wschodnim narożniku Rynku odnajdujemy XIX-wieczny ratusz miejski. Pośrodku Rynku usytuowana jest oryginalna i urokliwa wieżyczka zegarowa.
Przy ul. Świętojańskiej 1 stoi późnogotycki (2 poł. XV w.) kościół pw. NMP Wniebowziętej.
Przy drodze do Pniew zobaczymy kościół pw. Świętego Krzyża z XVIIII w. zbudowany na planie greckiego krzyża. Ciekawostką jest to, iż kopuła świątyni wzorowana była na Bazylice św. Piotra w Rzymie.
Przy ul. 3 stycznia warto zobaczyć także pałac lwówecki wraz z piękną parkową aleją grabową.
Więcej:
Łęcki Włodzimierz, Lwówek, Poznań 1994.
www.lwowek.com.pl