Mikstat

Herb Mikstat

MIKSTAT

Miasto położone w obrębie Wzgórz Ostrzeszowskich, 13 km na południowy-wschód od Ostrzeszowa. Ze względu na podobny herb do herbu Paryża, nazywane jest żartobliwie „małym Paryżem”.

Historia

Prawa miejskie Mikstat otrzymał w 1366 r. Jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od nazwy wsi Komorów, na gruntach której został lokowany. Niemieccy osadnicy zmienili Komorów na Komarów (z niemieckiego komar – mücken), dołożyli stadt – i tak powstał  Mikstat. Rozwój miasta został zahamowany przez dwa wielkie pożary w 1391 i 1478 r.
Powtórna lokacja w 1528 r., a następnie przywilej Zygmunta III Wazy, który zezwalał na organizację czterech jarmarków w roku, wpłynęły na ożywienie gospodarcze miasta.  Kolejny upadek Mikstatu  spowodował najazd szwedzki (1655-1660), tak że od XVIII w. jego mieszkańcy utrzymywali się głównie z uprawy roli. Jak głosi miejscowa legenda, miasto było tak biedne, że mieszkańców nie było stać na wystawienie ratusza. Istniał podobno drewniany ratusz na kółkach, który miał na wieży tarczę zegarową bez mechanizmu. Burmistrz dwa razy dziennie przesuwał wskazówki zegara — w południe i wieczorem, kiedy był czas na spędzanie bydła z pastwiska. Z tego okresu pochodzi złośliwe powiedzenie: „Skąd data? — Z Mikstata po wygnaniu bydła, bo zegara nie ma.”
W czasie II rozbioru Polski w 1793 r. Mikstat dostał się pod zabór pruski. Wśród mieszkańców miasta żywe były tradycje narodowe, czego najlepszym świadectwem był ich udział zarówno w Powstaniu Styczniowym (1863) jak i wielkopolskim. W czasie II wojny światowej (1939-1945) w 1942 r. utworzono w okolicy miasta tzw. Polenreservat, do którego przesiedlono około 2000 Polaków.

Warto zobaczyć

Nieopodal Rynku znajduje się neobarokowy kościół pw. Świętej Trójcy. Przy kościele warto zwrócić uwagę na drewniany krzyż z rzeźbami autorstwa Pawła Brylińskiego. Jednak największą atrakcją Mikstatu jest niewielki drewniany kościół pw. św. Rocha. W czasie uroczystości odpustowych 16 sierpnia ma miejsce obrzęd święcenia zwierząt gospodarskich i domowych.

Więcej:
www.mikstat.pl

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie