
POGORZELA
Miasto leżące na Wysoczyźnie Kaliskiej w pobliżu źródeł Ochli i Pogoni. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od pogorzeliska związanego z pożarem, ogniem. W 1577 r. urodził się tutaj Samuel Dambrowski, polski duchowny ewangelicki i autor Postylli chrześcijańskiej.
Historia
Prawa miejskie Pogorzela otrzymała w 1 połowie XV w. Jako miasto prywatne należała do rodziny Pogorzelskich, a od XVII w. była w rękach innych rodów. XVI stulecie to okres osiedlania się dysydentów, którzy w mieście przejęli kościół katolicki. Właśnie w rodzinie ewangelickiego księdza przyszedł na świat wspomniany wyżej duchowny i pisarz religijny Samuel Dambrowski, który zasłynął wydaniem dzieła pod tytułem Kazania albo wykłady porządne..., które stało się szybko najpopularniejszą księgą religijną polskich ewangelików.
Wiek XVI to rozkwit handlu i rzemiosła, a w XVII i XVIII w. piwowarstwa i gorzelnictwa.
II rozbiór Polski w 1793 r. powoduje przejście miasta pod panowanie Prus. W latach 1807–1815 funkcjonuje w granicach Księstwa Warszawskiego. Dopiero wybuch Powstania Wielkopolskiego (1918–1919) przywrócił Pogorzeli wolność. Mieszkańcy sformowali wtedy kompanię piechoty, która mężnie walczyła pod Rawiczem. Wyzwolenie spod okupacji nastąpiło w 1945 r.
Obecnie ośrodek handlowo-usługowy regionu rolniczego.
Warto zobaczyć
Na środku rynku ratusz z XIX w. Na jego elewacji tablica poświęcona ofiarom hitleryzmu i uczestnikom walk z Niemcami.
Jednym z najciekawszych zabytków jest późnobarokowy kościół pw. św. Michała Archanioła z 1778 r.
Przy ulicy Parkowej dawny pałac z 1880 r. otoczony 2-hektarowym parkiem z tego samego okresu.
Przy ulicy Kotkowiaka 12 tablica będąca swoistym memento wymarszu powstańców wielkopolskich w styczniu 1919 r.
Na obrzeżach miasta stodoły miejskie o konstrukcji szachulcowej, w większości kryte strzechą.
Miasto można zwiedzać również przy pomocy bezobsługowych gier terenowych z serii Wielkopolskie Questy Znani pogorzelanie zapraszają na spotkanie i Pogorzelskie profesje nie tylko współczesne
Więcej:
www.pogorzela.pl