
Warto zobaczyć:
Jeśli jesteśmy w Poznaniu przejazdem i mamy do dyspozycji 1-2 godziny wolnego czasu warto skoncentrować się na poznaniu Starego Miasta, chociaż chcąc zachować zwiedzanie w układzie chronologicznym należałoby rozpocząć wędrówkę na Ostrowie Tumskim.
Ostrów Tumski i Śródka
Na Ostrowie Tumskim zwiedzanie zaczynamy od Bazyliki Archikatedralnej pw. śś. Piotra i Pawła, w której spoczywają szczątki pierwszych polskich władców z rodu Piastów. Warto również o wejściu do podziemi, gdzie zobaczymy relikty budowli stawianej jeszcze przez księcia Mieszka I. W budynku dawnej Akademii Lubrańskiego mieści się Muzeum Archidiecezjalne. W okresie letnim przy kościele pw. NMP in Summo można zobaczyć pracujących archeologów odkrywających nowe tajemnice książęcego palatium Mieszka I. Nieopodal na pobliskiej Śródce, gdzie możemy dostać się przez Most Jordana możemy zobaczyć najsłynniejszy polski mural Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle.
Również po drugiej stronie Cybiny znajduje się nowoczesny obiekt ICHOT Brama Poznania, gdzie na interaktywnej i multimedialnej ekspozycji została zaprezentowana historia miasta. Z tarasu widokowego roztacza się ładna panorama Ostrowa Tumskiego z katedrą.
Ostrów Tumski można zwiedzić również korzystając z bezobsługowej gry terenowej z serii Wielkopolskie Questy Początek Polski w Poznaniu.
Stare Miasto
Zwiedzanie zacznijmy od Rynku, na którym zwraca uwagę okazały renesansowy Ratusz. Każdego dnia o godzinie 12 w południe gromadzi się przed nim liczna grupa turystów, którzy obserwują trykające się na ratuszowej wieży koziołki. Obecnie w ratuszu mieści się Muzeum Historii Miasta Poznania. Przed ratuszem warto zwrócić uwagę na fontannę Prozerpiny, pręgierz i dalej rząd domków budniczych. Naprzeciwko domków pod nr. 45 mieści się jedyne w Polsce i jedno z większych na świecie Muzeum Instrumentów Muzycznych, gromadzące eksponaty z całego świata. Dalej udając się w kierunku kościoła farnego pw. św. Stanisława Biskupa zatrzymajmy się przed kamieniczką nr 50. Przy wejściu do niej wmurowano tabliczkę z zaznaczeniem miejsca do którego sięgał poziom wody w czasie największej powodzi w historii miasta w 1736 r. Po zwiedzeniu kościoła farnego, który należy do najpiękniejszych barokowych świątyń w Polsce warto zajrzeć na dwa barokowe dziedzińce: Szkoły Baletowej i Urzędu Miejskiego. Na pl. Kolegiackim stoi sympatyczny pomnik trykających się koziołków, idealne miejsce do wykonania pamiątkowej fotografii z Poznania.
Wracając na Rynek ul. Klasztorną przechodzimy obok Muzeum Archeologicznego mieszczącego się w dawnym pałacu Górków. Zwróćmy uwagę na piękny renesansowy portal i dalej na dziedziniec muzealny, na którym stoi oryginalny egipski obelisk Ramzesa – jedyny w tej części Europy. Jeśli chcemy zobaczyć fragment zrekonstruowanych średniowiecznych murów miejskich musimy dojść do ul. Masztalarskiej lub Wronieckiej pomiędzy którymi rozciąga się fragment murów z dwoma basztami. Udając się na drugą stronę Rynku przechodzimy obok Muzeum Broni oraz pomnika Poznańskiej Bamberki, przy którym w pierwszy weekend sierpnia można zobaczyć Bamberki w swoich regionalnych strojach. Po drugiej stronie Starego Rynku zatrzymajmy się przed Odwachem, gdzie w południe w weekendy lipca i sierpnia odbywa się uroczysta zmiana warty poznańskich kawalerzystów. Naprzeciwko Odwachu znajduje się Pałac Działyńskich będący obecnie siedzibą Polskiej Akademii Nauk.
Ulicą Franciszkańską udajemy się na Wzgórze Przemysła, na szczycie którego znajduje się Muzeum Sztuk Użytkowych w dawnym skrzydle zamku królewskiego wybudowanym przez Kazimierza Raczyńskiego. Po przeciwnej stronie koniecznie trzeba zajrzeć do kościoła Franciszkanów, będącego jednocześnie sanktuarium Matki Boskiej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania. W podziemiach kościoła (wejście od ul. Ludgardy) znajduje się Makieta Dawnego Poznania. W trwającym 27 minut spektaklu z efektami światło – dźwięk możemy poznać historię miasta od czasów Mieszka do drugiego rozbioru Polski lub na drugiej makiecie historię X-wiecznego Ostrowa Tumskiego. Na Starym Mieście odbywają się co roku imprezy, które ściągają liczne rzesze turystów. Do największych należy Jarmark Świętojański, Festiwal Smaku, czy Jarmark Franciszkański. Wędrując staromiejskimi uliczkami warto zwrócić uwagę na wyróżniającą się kolorem czerwonym kostkę brukową, która zaznacza przebieg średniowiecznych budowli
Stare Miasto można zwiedzać również przy pomocy bezobsługowych gier terenowych z serii Wielkopolskie Questy: Królewski Poznań i O czym milczą rzeźby?
XIX-wieczny Poznań
Zwiedzanie XIX-wiecznego Poznania rozpoczynamy od ul. Paderewskiego z budynkiem Bazaru i położonym po przeciwnej stronie ulicy Muzeum Narodowym. Dalej przechodzimy do placu Wolności na miejsce, w którym 26 grudnia 1918 r. rozpoczęło się Powstanie Wielkopolskie. Na placu zwracają uwagę trzy okazałe budowle. Dwie z nich we wschodniej pierzei to wspomniany już Bazar i Muzeum Narodowe. W północnej pierzei placu mamy Bibliotekę Raczyńskich – najstarszą czynną publiczną książnicę, którą ufundował dla miasta Edward Raczyński w 1829 r. Przed gmachem pomnik Hygiei z rysami żony hrabiego – Konstancji. Udając się dalej w kierunku zachodnim dochodzimy ul. 27 Grudnia do Teatru Polskiego, wybudowanego przez społeczeństwo polskie w 1875 r. co upamiętnia napis na fasadzie Naród sobie.
Dalej mijamy gmach Okrąglaka, budynku postawionego jako dom towarowy, obecnie przechodzącego remont adaptujący kontowersyjny budynek na pomieszczenia biurowe. Przy ul. Mielżyńskiego wchodzimy na urokliwy dziedziniec gmachu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Znajduje się tam kopia zniszczonego przez Niemców pierwszego na ziemiach polskich pomnika Adama Mickiewicza. Udajemy się dalej ul. Fredry w kierunku dzielnicy zamkowej, gdzie kończymy spacer szlakiem XIX-wiecznego Poznania.
Spośród innych obiektów na uwagę zasługują:
· Kościół pw. Wszystkich Świętych na Grobli z wyposażeniem typowym dla ewangelickiej świątyni
· Kościół katarzynek pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, obecnie kościół salezjanów, z unikalnym w Wielkopolsce gotyckim sklepieniem trójdzielnym oraz ładnym gotyckim szczytem od ul. Wronieckiej. Z kościołem tym wiąże się tzw. Piątka z Wronieckiej – postacie 5 młodzieńców beatyfikowanych w 1999 r. przez Jana Pawła II
· Kościół pw. św. Jana Jerozolimskiego przy rondzie Śródka – najstarsza ceglana świątynia w Polsce
· Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej przy ul. Głogowskiej z wierną kopią Piety Michała Anioła
· Największa w Polsce Palmiarnia, sąsiadująca z parkiem Wilsona i terenem Międzynarodowych Targów Poznańskich
· Ogród Botaniczny na Ogrodach
· Największy w Polsce ogród zoologiczny nad Maltą , do którego można dojechać wąskotorową kolejką Maltanką
· Wzgórze św. Wojciecha z Cmentarzem Zasłużonych oraz z Kryptą Zasłużonych Wielkopolan przy kościele św. Wojciecha i kościołem karmelitów pw. św. Józefa
· Cytadela – miejsce głównego fortu XIX – wiecznej twierdzy Poznań, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Uzbrojenia oraz największy park w mieście
· Rezerwat meteorytowy „Morasko” z zachowanymi kraterami po uderzeniu meteorytu ok. 10 tys. lat temu - unikat na skalę światową
· Stary Browar – galeria handlowa i galeria sztuki umieszczona w budynkach dawnego browaru, gdzie historia harmonijnie łączy się z nowoczesnością.
- ścieżka w koronach drzew nad Maltą
W niekonwencjonalny, a ciekawy sposób można zwiedzić miasto biorąc udział w bezpłatnych grach terenowych z serii Wielkopolskie Questy: Królewski Poznań, Poznań (dla) zakochanych, Ostrów Tumski -początek Polski w Poznaniu, Jeżyckie historie
Film o Poznaniu jako Pomniku Historii
Więcej:
Dzieje Poznania.T.I,cz.1,2, pod red. Jerzego Topolskiego, Warszawa-Poznań 1988.
Dzieje Poznania.T.II,cz.1,2, pod red. Jerzego Topolskiego, Warszawa-Poznań 1994.
www.poznan.pl
Trakt Królewsko-Cesarski