Rakoniewice

Rakoniewice

Herb Rakoniewice

RAKONIEWICE

Miasto położone na Pojezierzu Poznańskim, usytuowane na południowy zachód od Poznania i 12 km na południe od Grodziska Wielkopolskiego. Mimo bliskości Wolsztyna i utworzenia powiatu wolsztyńskiego w ramach reformy administracyjnej (1999 r.), Rakoniewice włączono w obszar powiatu grodziskiego. Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od średniowiecznej wsi, której właścicielem był komes Rakoń. Otrzymał on okoliczne dobra za zasługi wojenne od księcia Bolesława Pobożnego (zm. 1279 r.). W latach 1869–1872 odbywał tutaj praktykę lekarz i bakteriolog Robert Koch, późniejszy laureat Nagrody Nobla (1905r.) za badania nad gruźlicą.

Historia

W 1662 r. Krzysztof Grzymułtowski lokował miasto pod nazwą Freystadt dla protestanckich uchodźców ze Śląska. Ze względu na to, iż nowa nazwa nie została zaakceptowana, powrócono do wcześniejszej z czasów wiejskich. Ponowna lokacja miejska miała miejsce w 1696 r.
II rozbiór Polski w 1793 r. rozpoczął okres zaboru pruskiego. W 1 połowie XIX w. mieszkańcy zajmowali się handlem pijawkami. To niecodzienne zajęcie realizowano, sprowadzając pijawki z Rosji. W okresie zimowym przechowywano je w specjalnych stawach, karmiąc końską krwią. Jako zalecane panaceum używane w medycynie do upuszczania krwi sprzedawano je na rynki Europy Zachodniej. Miasto znane było również jako lokalny ośrodek handlu zbożem oraz miejsce wytwarzania młynków do kawy.
W latach 1807–1815 miasto funkcjonowało w granicach Księstwa Warszawskiego. W 1919 r. po okresie ponownej dominacji Prus, Rakoniewice powróciły do Polski. Czasy okupacji to wysiedlenia do Generalnego Gubernatorstwa i prawie 200 ofiar hitlerowskiego terroru.
Obecnie ośrodek handlowo-usługowy regionu rolniczego.

Warto zobaczyć:

Przy rynku zachowały się cztery XVIII-wieczne domy z podcieniami.
Dalej szachulcowy kościół poewangelicki z 2 połowy XVIII w., w którym od 1974 r. mieści się jedno z najstarszych tego typu placówek w kraju — Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa. W 2009 r. odsłonięto na rynku fontannę, która formą nawiązuje do rakoniewickiego Muzeum - wodę do basenu fontanny leje dwóch strażaków.
Na wschód od rynku możemy zobaczyć kościół śś. Marcina i Stanisława z przełomu XVIII i XIX w., przebudowany w latach 1914–1917 przez znanego architekta Rogera Sławskiego. Poznański akcent przedstawia ołtarz główny, w którym odnajdujemy XX-wieczną kopię farnego obrazu Wskrzeszenie Piotrowina  pędzla Szymona Czechowicza (1689–1775).
Warto zobaczyć także neorenesansowy pałac Czarneckich z  XIX w. wraz z parkiem krajobrazowym.

Więcej:
www.rakoniewice.pl
 

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie