ROGOŹNO
Miasto położone jest nad rzeką Wełną w powiecie obornickim, około 40 km na północ od Poznania. Nazwa pochodzi od rośliny, charakterystycznej pałki wodnej — rogoży. Tutaj urodził się popularny tenor operowy — Marek Torzewski (1960–).
Historia
Mimo wcześniejszych przesłanek prawa miejskie Rogoźno otrzymało w 1280r. z nadania, księcia Przemysła II, który już jako król Polski (1295–1296) został tutaj zamordowany w lutym 1296r.
W XIV w. następuje rozwój miasta za sprawą króla Władysława Jagiełły (1386–1434), który buduje tutaj zamek, młyny, sukiennice i ratusz.
25 lipca 1655 r. wojewoda kaliski i starosta rogoziński, Andrzej Grudziński poddał się z siłami pospolitego ruszenia dokonującym najazdu Szwedom. W sierpniu przywitał na zamku króla Szwecji i nowego władcę podbijanego kraju — Karola X Gustawa.
W 2. poł. XVIII w. dzięki przywilejowi lokacyjnemu zostało usytuowane tzw. Nowe Miasto, a Rogoźno stanowiło ważny ośrodek sukiennictwa wielkopolskiego.
Po II rozbiorze Polski w 1793 r. miasto znalazło się w granicach państwa pruskiego. W latach 1807–1815 funkcjonuje w granicach Księstwa Warszawskiego. Po okresie napoleońskim ponownie zostało wchłonięte przez Prusy.
Rogozińscy powstańcy wielkopolscy oswobodzili miasto 1 stycznia 1919 r. W czasie okupacji hitlerowskiej (1939–1945) zlikwidowano cmentarz żydowski, by użyć macew do wybrukowania ulic wokół Nowego Rynku. 23 stycznia 1945 r. miasto zajęły oddziały Armii Czerwonej I Frontu Białoruskiego.
Obecnie Rogoźno rozwija się jako nieduży ośrodek przemysłowy i turystyczny. Za miastem w stronę zachodnią położony jest 100-kilometrowy pas leśny Puszczy Noteckiej.
Warto zobaczyć:
Centrum stanowi średniowieczny układ urbanistyczny z rynkiem (obecnie plac Powstańców Wielkopolskich).
Przy ul. Marcinkowskiego stoi kościół poewangelicki pw. św. Ducha z XIX w. Obok usytuowana jest drewniana dzwonnica z XVIII w. i dawny ratusz, w którym obecnie znajduje się Muzeum Regionalne.
Na północny-wschód od centrum przy ul. Kościelnej 10 odnajdujemy gotycki kościół pw. św. Wita z XVI w.
Więcej:
Dzieje Rogoźna: praca zbiorowa, pod red. Zygmunta Borasa, Poznań 1993.
www.rogozno.pl