W niepodległej Polsce

W niepodległej Polsce

1919  Sejm Dzielnicowy w Poznaniu zatwierdza projekt powołania uniwersytetu w Poznaniu, który początkowo nosi nazwę Wszechnicy Piastowskiej (od 1920 przemianowany na Uniwersytet Poznański).
25 V 1919  W salonce pociągu stojącego na peronie dworca w Kaliszu Józef Piłsudski spotkał się z gen. Józefem Dowborem-Muśnickim i gen. Józefem Hallerem, ustalając szczegóły dotyczące scalenia polskich sił zbrojnych.
17 VIII 1919  Utworzenie w Poznaniu Ministerstwa byłej Dzielnicy Pruskiej, zajmującego się integracją Wielkopolski z resztą ziem polskich.
25-28 X 1919  Józef Piłsudski  z pierwszą oficjalną wizytą w Poznaniu.
1920-25  W Kołaczkowie (powiat wrzesiński) zamieszkuje okresowo pisarz Władysław Stanisław Reymont, laureat literackiej Nagrody Nobla z 1924.
25-28 VI 1921  Pierwsze targi w Poznaniu (I Targ Poznański), od 1925 impreza ma charakter międzynarodowy.
7 IV 1922  Likwidacja Ministerstwa byłej Dzielnicy Pruskiej – ostateczna unifikacja prawna Wielkopolski z macierzą.
20 XII 1922  Prezydentem Rzeczypospolitej zostaje wybrany urodzony w Kaliszu Stanisław Wojciechowski.
1922 

Poznań uzyskuje bezpośrednie połączenie kolejowe z Warszawą przez Wrześnię, Konin, Kutno.

Utworzenie w Niemczech Marchii Granicznej Poznań-Prusy Zachodnie ze stolicą w Pile; w jej skład wchodzą m.in. dawne ziemie wielkopolskie – powiaty: wałecki, babimojski, skwierzyński, międzyrzecki, złotowski i wschowski.

2 VII 1923 W Bninie k. Kórnika przychodzi na świat poetka Wisława Szymborska, laureatka literackiej Nagrody Nobla z 1996.
1924 W Rydzynie powstaje Fundacja Sułkowskich. W 1928 zostaje otwarte w zamku gimnazjum, którego absolwenci obejmą w przed- i powojennej Polsce wysokie stanowiska w kraju; wielu z nich zostało również znakomitymi uczonymi.
27 IV 1927 Oficjalne otwarcie lokalnej stacji radiofonicznej „Radjo Poznańskie”.
7 VIII 1927 Oddanie do użytku nowej szosy łączącej Kalisz z Poznaniem (przez miejscowości Kuchary i Pleszew). Wstęgę przeciął minister spraw wewnętrznych gen. Felicjan Sławoj-Składkowski; pierwszego przejazdu generał dokonuje w towarzystwie słynnego księdza prałata Wacława Blizińskiego, proboszcza z Liskowa.
9 V 1929 Otwarcie w Poznaniu Powszechnej Wystawy Krajowej (Pewuka). 
1933 Nauczyciel Walenty Szwajcer przypadkowo dokonuje odkrycia pozostałości grodu w Biskupinie. W roku następnym systematyczne prace archeologiczne rozpoczął prof. Józef Kostrzewski z Uniwersytetu Poznańskiego.
1934 W Słuszkowie (powiat kaliski) zostaje odkryty jeden z największych skarbów archeologicznych w Polsce.
1938 Reforma administracyjna; włączenie powiatów kaliskiego, kolskiego, konińskiego i tureckiego z województwa łódzkiego do województwa poznańskiego.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie