Wielichowo

Wielichowo

Herb Wielichowo

WIELICHOWO

Jedno z najmniejszych miast Wielkopolski. Położone w Dolinie Środkowej Obry nad Północnym Kanałem Obrzańskim. W Wielichowie urodzili się wybitni lekkoatleci: Zdzisław Ludwik Krzyszkowiak (1929–2003) i Marian Andrzej Dudziak (ur.1941). Obaj zapisali się na kartach historii sportu jako zdobywcy medali olimpijskich i europejskich w biegach.

Historia

Po raz pierwszy Welichow został wymieniony w 1304 r. jako klucz dóbr biskupich. Miasto lokowano na prawie magdeburskim w 1429 r. staraniem Stanisława Ciołka. Początkowo jako  Ciołkowo, by wkrótce wrócić do przedlokacyjnej nazwy Wielichowo.
Od II rozbioru Polski w 1793 r. miasto przeszło pod pruskie panowanie. Przez krótki okres funkcjonowało w granicach Księstwa Warszawskiego (1807–1815). Aż do wybuchu Powstania Wielkopolskiego (1918–1919) pozostawało pod zaborem pruskim.
Wartym odnotowania jest fakt, iż podczas patriotycznego zrywu w walce o niepodległość mieszkańcy miasta licznie zgłosili się w powstańcze szeregi, walcząc mężnie o Rakoniewice, Wolsztyn i Kargowę. W odwecie za poświęcenie hitlerowcy dokonywali tutaj masowych wywózek mieszkańców do Generalnego Gubernatorstwa i obozów koncentracyjnych. Wielichowo zostało wyzwolone 25 stycznia 1945 r. przez żołnierzy radzieckich.
Obecnie Wielichowo jest niewielkim ośrodkiem rolniczo-usługowym.
     
Warto zobaczyć

Na środku kwadratowego rynku głaz-pomnik poświęcony bohaterom walk o niepodległość z  1979 r. Pod numerem 10 mieści się Urząd Miasta i Gminy usytuowany w dawnym ratuszu.
Na północ od rynku kościół św. Marii Magdaleny z dwudziestolecia międzywojennego.
Przy ulicy Pocztowej odnajdujemy mały neogotycki kościół św. Walentego z 1872 r. Naprzeciwko dom kultury i biblioteka mieszczące się w budynku dawnego zboru ewangelickiego z 1 połowy XX w.
We wschodniej części miasta późnoklasycystyczny pałac z czterokolumnowym gankiem i asymetrycznie niską wieżą. Obecnie mieści się w nim zakład doświadczalny Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa. W otoczeniu park, a na cmentarzu ciekawa — drewniana kaplica Wniebowzięcia NMP z 1793 r. 

Więcej:

www.wielichowo.pl
 

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie