Gniezno
Legenda o wdowim groszu

Gniezno
Legenda o wdowim groszu

GNIEZNO

Miasto powiatowe położone ok. 50 km na północny wschód od Poznania, przy drodze do Torunia.

Kiedy Polską władał Bolesław Chrobry przybył do niego biskup Wojciech. Był to mąż prawy i świątobliwy, który postanowił swoje życie poświęcić na nawracanie pogan. Wyruszył więc ze swoją misją do pogańskiego plemienia Prusów, które słynęło z wojennego rzemiosła i okrucieństwa. W okrutny też sposób potraktowali obcych przybyszów, którzy próbowali narzucić im swoją naukę. Biskup Wojciech został zamordowany, a jego ciało poćwiartowano, jego towarzysze natomiast zostali wypędzeni.

Kiedy smutna wiadomość dotarła do Bolesława Chrobrego, postanowił on wykupić ciało męczennika. Prusowie podali jednak bardzo wygórowaną cenę. Król miał dać tyle srebra, ile ważyło ciało męczennika. Polski władca wysłał więc posłańców z żądaną ilością cennego kruszcu. Prusowie już czekali z przygotowaną wagą. Na jednej szali ułożono ciało biskupa, druga szala czekała na złożenie srebra. Posłańcy królewscy wykładali więc srebrne monety i naczynia, sztuka po sztuce, ale waga ani drgnęła.

Sakwy były już puste i wydawało się, że będzie trzeba wrócić na królewski dwór z niczym. Wtem pojawiła się na placu uboga wdowa. Widząc w jakim kłopocie są posłańcy postanowiła dorzucić też swój dar. Kiedy na szalę ze srebrem padł wdowi grosz, waga drgnęła. Aby pomiar był dokładny zaczęto ujmować srebrne przedmioty. Równowagę udało się uzyskać dopiero wtedy, kiedy na szali pozostał jedynie wdowi grosz. Zdumieli się Prusowie nad tym cudem i zrozumieli, że zabili świętego męża. Posłańcy zaś zabrali ciało i złożyli je do grobu najpierw w Trzemesznie, a w Gnieźnie, gdzie spoczywa do dzisiaj.

 

Komentarze (6)

Natalkaa ;*

2011-05-26 03:37:30

Taaa praca jest Bardzo dobra.! Mam nadzieję, że dostanę za nią dobrą ocenkę ;pp

:* wik i

2012-01-30 08:32:07

no jest bardzo dobra heh :P

Eryk

2012-04-19 04:02:30

hehe mam do przeczytania 14 legend na język polski w 5 klasię :) no i to już moja 4 przeczytana legęda myślę że będę z niej coś wiedział ;)

*wercia8744*

2012-10-16 03:24:34

Zastanawiam się jak wyglądały miny tych Prusów.;XD

Historia :)

2016-09-19 07:50:20

Nie srebro . Mi się wydaje że raczej złoto !

ja

2020-04-23 13:58:13

fajne

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie