Gołuchów
Legenda o głazie św. Jadwigi

Gołuchów
Legenda o głazie św. Jadwigi

GOŁUCHÓW

Wieś w powiecie pleszewskim, położona ok. 16 km na północny zachód od Kalisza.

Od początku swojego istnienia Kalisz prężnie się rozwijał. Kiedy nastały czasy chrześcijaństwa, nowa wiara znalazła tutaj gorliwych wyznawców, którzy chętnie gromadzili się na modlitwie i budowali nowe świątynie.
Było to solą w oku siłom piekielnym. Zwołano więc w piekle nadzwyczajne posiedzenie, na którym postanowiono zrzucić na miasto największy kamień, tak aby zniszczyć je doszczętnie.

Wybrano więc największego siłacza wśród czartów, chwycił on kamień przeznaczony do zagłady Kalisza i poleciał. Przeliczył się niestety ze swoimi siłami, bo kamień był wyjątkowo duży, a droga do Kalisza daleka. Noc szybko minęła, a na drodze zamajaczyła postać kobiety zmierzającej do miasta na targ. Niosła ze sobą na sprzedaż dwa koguty, które od czasu do czasu piały donośnie. I takie właśnie pianie usłyszał w nocnej ciszy czart dźwigający kamień. Przeraził się, cisnął głaz i w panice uciekł do piekieł. Kamień spadając z tak dużej wysokości, wbił się w ziemię, tak że już potem żadna siła ruszyć go nie zdołała.

Lokalizacja

Komentarze (1)

kasia

2011-05-13 03:35:55

nuda większych bzdur nie słyszałam

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie