Łekno
Legenda o kościelnych filarach

Łekno
Legenda o kościelnych filarach

Załączniki audio

  • Łękno - Legenda o filarach w kościele
    Play audioguide Pause audioguide
warunki prawne

ŁEKNO

Wieś w powiecie wągrowieckim, położona około 70 km na północny wschód od Poznania.

Kiedy rozpoczęto budowę kościoła parafialnego w Łeknie, zatrudniono dwóch braci murarzy. Każdy z nich miał inny pomysł na wzniesienie filarów podtrzymujących kościelne sklepienie. Nie mogąc dojść do porozumienia, zgodzili się, że każdy wzniesie filary wg swojego projektu, a po zakończeniu budowy wierni rozstrzygną, które dzieło przypadło im bardziej do gustu, a zapłatę otrzyma tylko zwycięzca konkursu. Tak też się stało, a decyzja wiernych zaskoczyła wszystkich.

Pomimo kilkakrotnie powtarzanego głosowania wynik zawsze był remisowy. Tym sposobem żaden z braci nie otrzymał zapłaty. Kiedy się uważnie przyjrzymy filarom, stwierdzimy, że faktycznie nie ma wśród nich dwóch identycznych.
 Miejscowa ludność powtarza jeszcze i taką wersję legendy, że w jednym z filarów miało zostać zamurowane złoto, ale nikt  już dzisiaj nie pamięta w którym, a bez rozbiórki filarów nie uda się tego stwierdzić.

Komentarze (2)

Turystka

2011-03-24 09:34:13

Legendy jak zawsze są zaszłyszane. Ta odrobinę przekłamana i jeszcze źle dodana piękna legenda o beczce złota. Ale może lepiej coś niż nic, bo miejscowym w ogóle nie zależy na propagowaniu własnej miejscowości i tu spory wstyd, a przecież może być inaczej.

mieszkanka

2011-06-10 05:08:13

prawdziwa legenda

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie