Ostatki

Czas przed Wielkim Postem - od święta Trzech Króli do wtorku przed  środą popielcową - nazywany jest w Wielkopolsce ostatkami, zapustami a ostatnie trzy dni przed Środą Popielcową zapustem lub mięsopustem. Zwyczaje związane z tym czasem to: pochody przebierańców, na które składały się: Niedźwiedź, Niedźwiednik, Biały Rumak, Żyd z kozą, Bocian, Dziad, Baba, Cygan, Policjant; Współcześnie nazywa się ten czas karnawałem – określenie to w naszej tradycji obce, związane jest z ogólnoświatowym rozpowszechnieniem się tej nazwy. Ciągle jednak posługujemy się określeniami ostatki, podkoziołek, zapusty.
 
Tłusty czwartek
Dniem rozpoczynającym czas zabaw kończących ostatki  jest czwartek przed Wielkim Postem. Tego dnia należało -  i ciągle jest to żywe – jeść tłusto i syto. Stąd wzięła się nazwa „tłusty czwartek”. Współcześnie, zwyczajowo tego dnia smaży się lub kupuje w sklepie duże ilości pączków.

Podkoziołek
Zabawa we wtorek przed środą popielcową  nazywana jest podkoziołkiem. Nazwa pochodzi od głównego elementu zabawy - figurki nagiego chłopca wystruganego z drewna, brukwi lub ziemniaka,  którą stawiano na talerzu obok kapeli a tańczące dziewczęta  musiały wkładać pod koziołek pieniądz.
 
 

Więcej:
Witold Przewoźny, Wielkopolskie zwyczaje i obrzędy doroczne. Zima, Poznań 2011

 

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie