Rozdrażew
Legenda o diabelskim kamieniu

Rozdrażew
Legenda o diabelskim kamieniu

ROZDRAŻEW

Wieś położona w powiecie krotoszyńskim w gminie Rozdrażew, około 10 km na północny wschód od Krotoszyna.

 

W pobliżu leśniczówki Sokołówka koło Rozdrażewa znajduje się głaz nazywany diabelskim kamieniem. Najstarsi mieszkańcy opowiadają, że w czasie szwedzkiego „potopu” przyniósł go na to miejsce diabeł. Kiedy Szwedzi bezskutecznie oblegali Częstochowę, główny dowódca szwedzkiego wojska wezwał na pomoc moce piekielne. Szatan tylko na to czekał.

Dźwignął największy głaz jaki mógł znaleźć w ojczyźnie szwedzkiego generała z zamiarem zrzucenia go na mury częstochowskiej twierdzy. W czasie gdy przelatywał nad Rozdrażewem pociemniało na dworze i zerwała się potężna wichura. Mieszkańcy wsi tak przerazili się tą niespodziewaną zmianą pogody, że zebrali się i zaczęli pobożnie odmawiać godzinki. Na taką moc diabeł nic nie mógł poradzić.

Stracił całą swoją moc i wypuścił wielki kamień. Próbował później go jeszcze raz dźwignąć, ale ten upadając zarył się głęboko w ziemię. Siadł więc diabeł na kamieniu, aby jeszcze chwilę odpocząć przed powrotem do piekieł. Od tego diabelskiego odpoczynku powstało w kamieniu zagłębienie i ślady kopyt. A od najdawniejszych czasów głaz jest nazywany diabelskim kamieniem
 

Lokalizacja

Komentarze (5)

Rupocinski

2011-06-17 03:12:10

kamien jest super polecam go zobaczyć

Szymon Pinczak

2012-01-23 09:33:24

musiał być gorący

najlepszy

2013-02-25 15:17:49

gupie,gupie i jeszcze raz gupie dostałem 1 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

rodzinna-turystyka.pl

2013-03-18 10:13:13

muszę się tam wybrać - ktoś ma na mapie zaznaczoną dokładną lokalizację?

Zagrodnicka

2014-11-26 05:12:07

Jaki głupi?????? Ja dostałam 5+

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie