ŚWIĘTO BAMBERSKIE NA STARYM RYNKU
Od kilku już lat w pierwszą sobotę sierpnia na poznańskim Starym Rynku odbywa się uroczyste spotkanie potomków osadników z Bambergu, czyli poznańskich Bambrów. Święto jako barwny, pełen muzyki i licznych atrakcji festyn uliczny zainicjowało Towarzystwo Bambrów Poznańskich dla upamiętnienia kolejnej rocznicy przybycia do podpoznańskich wsi pierwszych osadników z Bambergu i okolic.
Uroczystości co roku rozpoczynają się przy pomniku – studzience Bamberki, przybranej w tym dniu zielonymi girlandami i biało-czerwonymi kwiatami. Odczytanie fragmentów pierwszego kontraktu tzw. lubońskiego, zawartego pomiędzy władzami miasta a rodzinami osadników, jest corocznym przypomnieniem blisko 300-letniej historii obecności tej wspaniałej grupy w tworzeniu współczesnego obrazu kulturowego Poznania i Wielkopolski. Tego dnia Bamberki w swych charakterystycznych strojach, jak przed wieloma laty na Starym Rynku w Poznaniu, rozkładają małe kramiki z koszami pełnymi przeróżnych towarów. Głośno zachwalają świeżość owoców i warzyw i jedyny w swoim rodzaju smak poznańskich sznek z glancem oraz placka z kruszonką. Bamberki, jak wszędzie gdzie się pokażą, zachwycają wszystkich swoimi strojami, kunsztem elementów haftowanych i pięknem kwiecistych kornetów na głowach.
Pełne atrakcji Święto Bamberskie, dzięki swojej barwności i przypominaniu tradycji, stało się kolejną okazją spotkań poznaniaków oraz niezwykle ciekawą atrakcją turystyczną.