Święty Roch w Mikstacie

Święty Roch w Mikstacie

ŚWIĘTY ROCH W MIKSTACIE

Mikstat - miasto w południowej Wielkopolsce położone na skraju Wzgórz Ostrzeszowskich.

Od kilku wieków odbywają się tutaj szczególne uroczystości związane z patronem miasta – św. Rochem. Ich historia wiąże się z groźną epidemią, która przed wiekami nawiedziła Mikstat. Miejscowa tradycja głosi, że „miasto w XVII w. spustoszyła zaraza morowa. Ocalało tylko siedem rodzin, które zawczasu w lasy się skryły. Owa zaraza objawiała się w postaci bladej, wychudłej niewiasty, białym prześcieradłem okrytej. Chodziła ona od domu do domu i przez okno pytała ludzi: śpią czy się modlą? Skoro ich zastała śpiących mówiła: Śpijcie, a więcej nie wstajcie. Jeżeli zaś zapytani odpowiedzieć mogli, że się modlą, wówczas po stosownej, pouczającej przemowie zostawiała ich przy życiu”. Według innych przekazów w czasie epidemii cholery pomarli nie tylko ludzie, ale padło też wiele zwierząt domowych. Wówczas lud miał się zwrócić o pomoc do św. Rocha – patrona wieśniaków i opiekuna zwierząt domowych oraz orędownika w czasie zarazy. Kiedy zaraza ustąpiła, mieszkańcy Mikstatu na wzgórzu poza miastem wznieśli na początku XVII w. pierwszą drewnianą świątynię jako wotum dziękczynne dla św. Rocha. Kościół szybko niszczał, więc w 1788 r. wzniesiono nową świątynię drewnianą, umieszczając w niej stary ołtarz główny z 1707 r. z obrazem św. Rocha.

Od chwili powstania tego kościoła odbywają się w Mikstacie dwudniowe uroczystości odpustowe, ściągające liczne rzesze ludzi nie tylko z najbliższych okolic. Rozpoczynają się one 15 sierpnia – w wigilię dnia św. Rocha – uroczystą mszą świętą w kościele farnym pod wezwaniem Trójcy Świętej, stojącym nieopodal rynku. Po mszy wyrusza z fary procesja, która wiodąc ulicami miasta dociera na wzgórze cmentarne do drewnianego kościoła św. Rocha. Tam trwa całonocna adoracja, w trakcie której wierni śpiewają starą pieśń do św. Rocha, kończącą się słowami:

Ponieważ Cię Bóg dał nam za patrona,
Niechże nas zawsze strzeże Twa obrona;
Od morowego powietrza prosimy –
Niech nie zginiemy.

Niezwykłą atmosferę stwarzają tej nocy znicze płonące na grobach wokół kościoła, gdyż odpust mikstacki jest zarazem drugim Świętem Zmarłych tutejszych mieszkańców.
Rankiem następnego dnia, tj. 16 sierpnia w dzień św. Rocha, po porannej mszy świętej odbywa się święcenie zwierząt domowych. Przed kapłanem stojącym pośród tłumów przesuwa się procesja zwierząt wraz z ich opiekunami. Prowadzone są m.in. konie, krowy, owce, kozy, ptactwo domowe – kury. kaczki, gęsi. gołębie, a dzieci przybywają ze swymi psami, kotami, świnkami morskimi, kanarkami i papużkami. O godzinie 11.00 odprawiona zostaje suma odpustowa, po której wierni udają się na świąteczny obiad. Uroczystości odpustowe kończą się popołudniowymi nieszporami, po których procesja wiernych podąża do kościoła farnego.
 

Komentarze (2)

goga

2012-08-21 05:04:36

Na uroczystości odpustowe do Mikstatu naprawdę warto przybyć. Oczywiście koniecznie trzeba zabrać ze sobą swoje zwierzęta. Takiego odpustu nigdzie w Polsce nie przeżyjemy. Ponadto pięknie odnowione Sanktuarium zachęca do chwili wyciszenia i refleksji. Niezwykłe miejsce, niezwykła uroczystość!

zmikstatu.pl

2013-04-24 08:13:56

Mieszkam w Mikstacie i na serio polecam przybycie ze zwierzetami;0

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie