Dziewicza Góra (gm.Czerwonak)

Dziewicza Góra (gm.Czerwonak)

Herb Dziewicza Góra (gm.Czerwonak)

DZIEWICZA GÓRA

Usytuowana w gminie Czerwonak na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka, ponad 10 km na północny wschód od Poznania. Wysokość Dziewiczej Góry to 143 m n.p.m. i jest drugim po Górze Moraskiej (154 m n.p.m.) wzniesieniem moreny czołowej stadiału poznańskiego.

Nazwa pochodzi od cysterek, które otrzymały wzniesienie na mocy dokumentu księcia Przemysła I w 1 połowie XIII w. Warto wiedzieć, że owad hodowany przez cysterki z pobliskich Owińsk, potrzebny do wyrobu barwnika to czerwiec polski, który dał prawdopodobnie nazwę pobliskiemu Czerwonakowi. 

Teren porasta las mieszany ze starodrzewem dębowym. W 2005 r. wybudowano tutaj wieżę, która miała być przeznaczona jako punkt obserwacji i wczesnego ostrzegania o pożarach. Funkcję praktyczną połączono z atrakcją turystyczną w postaci platformy widokowej.  Dojście do szczytu wyznaczone jest odpowiednimi szlakami. Góra jest popularnym terenem wycieczkowym, a wejście na 30 metrowy punkt widokowy stanowi nie lada atrakcję. Stąd rozciągają się dalekie i imponujące widoki. Żeby zasłużyć na chwilę przyjemności należy pokonać 172 stopnie.

Ponieważ godziny otwarcia wieży są zmienne w zależności od pory roku i warunków atmosferycznych, przed wyruszeniem na szlak warto upewnić się czy obiekt jest dostępny.

Dziewicza Baza:
tel. 666 850 031
e-mail: biuro@dziewiczabaza.pl

 

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (4)

henbil

2010-07-29 04:22:08

Wieża bardzo ładna..Szkoda jednak że nikt nie pomyślał, aby na polanie przy wieży postawić parę ławek/stołów!/ dla starszych ludzi- ktorzy zmęczeni podejściem mogli by odpocząć.Tak przy wieży, jak i na parkingu brakuje też mapy /schematu/ szlaków pieszych. Szlaki namalowane na betonowym słupku nie mówią nam dokąd one prowadzą

Krzysiek

2011-04-18 07:13:16

Witam, stoły i ławki już są; co prawda w skromnej liczbie 2 + 4, ale dobre i to. Przy wieży jest również mapa okolic i informacja turystyczna o "szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka". Można również schodząc ze szczytu podążać ścieżką dydaktyczną(3 lub 5,5 km) z 15 tablicami omawiającymi tematykę lasu. Dojść można nią do tzw. leśnej klasy w pobliżu ciekawego budynku leśniczówki Annowo, mijając wcześniej sporo pomnikowych drzew, tj. dęby i sporej średnicy samotną sosnę. Zapraszam zatem do odwiedzin Dziewiczej Góry i przyległych terenów.

Monia

2012-10-09 04:26:39

Witajcie 13 lub 14 października zapraszam na wspólne zdobywania Dziewiczej Góry a już dziś do pomocy Jasiowi http://www.siepomaga.pl/r/jasiowi

Drużyna Piotr i Adaś

2016-07-12 10:27:12

Bardzo ładna wieża z dobrą infrastrukturą. Widoki na okolicę fantastyczne. Zdobycie punktu mozna połączyc ze spacerem lub wycieczką rowerową po Puszczy Zielonka, gdzie dodatkowo istnieje możliwość realizacji innych projektów turystycznych.

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie