W czasie wycieczki będziemy wielokrotnie "potykać się" o działalność zakonu cystersów w samym Wągrowcu oraz w okolicy. Ale na trasie czekają nas atrakcje nie tylko związane z cystersami...
Zwiedzanie zaproponowanych obiektów ułatwią załączone pliki dźwiękowe, które można pobrać ze strony i wgrać na własne urządzenie odtwarzające pliki MP3 (również wiele modeli telefonów komórkowych). Jeżeli chcemy zatrzymać na chwilę nagranie, skorzystajmy z przycisku <pauza>. Dzięki temu będziemy mogli w dowolny sposób sami regulować tempo zwiedzania.
Wskazówki zawarte w tekście dotyczące drogi, czy adresy poszczególnych obiektów, dla wygody użytkowników zostały umieszczone w poniższym opisie wycieczki z możliwością wykonania wydruku.
Ponieważ w czasie tej wycieczki będziemy się poruszali drogami lokalnymi, niezbędna będzie dokładna mapa!
Trasa: Łekno (0 km) - Tarnowo Pałuckie (3 km) - Wągrowiec (7 km) - Łaziska (2 km) - Budziejewko (11 km)
Odległość: ok. 20 km
Wycieczkę rozpoczynamy w Łeknie, przy kościele pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła,
Kościół pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła
ul. Poprzeczna 3
62-105 Łekno
tel. 67 261 60 84
Wysłuchajmy plików Łekno - kościół i Łekno - cystersi.
Z Łekna udajemy się drogą nr 251 w kierunku Wągrowca. Zatrzymamy się w Tarnowie Pałuckim przy drewnianym kościele pw. św. Mikołaja. Wg niektórych badaczy jest to jeden z najstarszych w Polsce drewnianych kościołów z pięknymi polichromiami we wnętrzu. Kościół można zwiedzać z przewodnikiem z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu (po wcześniejszym uzgodnieniu).
Kościół pw. św. Mikołaja
tel. 67 261 60 84
Wysłuchajmy pliku Tarnowo Pałuckie
Dalszą podróż do Wągrowca kontynuujemy drogą nr 251 i dalej 241. W Wągrowcu najlepiej zaparkować na parkingu przy kościele farnym (przy skrzyżowaniu ulic Farnej i Gnieźnieńskiej) skąd będziemy się przemieszczali pieszo.
Zwiedzanie Wągrowca rozpoczniemy od zespołu klasztornego cystersów.
Parafia pw. Wniebowzięcia NMP
ul. Klasztorna 21
62-100 Wągrowiec
tel. 67 262 01 25
Wysłuchajmy pliku Wągrowiec - zespół pocysterski
Dalej zwiedzimy gotycki kościół farny pw. św. Jakuba Apostoła,
Parafia pw. św. Jakuba Apostoła
ul. Klasztorna 16
62-100 Wągrowiec
tel. 67 262 09 99
Wysłuchajmy pliku Wągrowiec - kościół farny
Warto odwiedzić jeszcze Muzeum Regionalne, z ciekawą ekspozycją mieszczące się w dawnej Opatówce. W muzeum za niewielką opłatą można zamówić oprowadzanie po ekspozycji, po kościołach Wągrowca i Tarnowie Pałuckim.
Muzeum Regionalne w Wągrowcu
ul. Opacka 15
62-100 Wągrowiec
tel. 67 268 59 11, 515 041 938
Przejdźmy jeszcze na Rynek, aby zobaczyć tańczącą fontannę (pokazy w okresie od wiosny do jesieni w godz. 12.10 i 21.30), następnie trzeba będzie przejechać do skrzyżowania rzek - unikalnej w skali kraju atrakcji hydrologicznej.
Wysłuchajmy pliku Wągrowiec - fontanna i skrzyżowanie rzek
Aby dotrzeć do skrzyżowania rzek należy udać się drogą nr 190 w kierunku na Gniezno i zaparkować przy cmentarzu. Dojście do skrzyżowania rzek jest ładnie oznaczone.
Dalej drogą nr 190 w kierunku Gniezna udajemy się do Łazisk, gdzie znajduje się unikalny grobowiec rotmistrza Łakińskiego w kształcie piramidy. Miejsce piramidy jest nieoznaczone. Znajduje się ona w niewielkim lasku po lewej stronie drogi, ok. 600 m za rondem. (Jeśli dojedziemy do Łazisk, to oznacza, że przejechaliśmy za daleko).
Wysłuchajmy pliku Łaziska - piramida Łakińskiego
Ostatnią propozycją na trasie wycieczki jest położony nieco na uboczu, w okolicach Budziejewka kamień św. Wojciecha, drugi pod względem wielkości głaz narzutowy w Wielkopolsce. Historię głazu wyjaśnia miejscowa legenda.
Aby tam trafić należy dojechać drogą nr 190 do Mieściska, a dalej drogami lokalnymi wg drogowskazów.
Wysłuchajmy pliku Budziejewko - głaz św. Wojciecha.
Spory fragment trasy wycieczki pokrywa się z trasą questu Od piastowskiego grodu do cysterskiego klasztoru