Stoi w Wolsztynie lokomotywa…

Stoi w Wolsztynie lokomotywa…

Herb Stoi w Wolsztynie lokomotywa…

Nieduży Wolsztyn urzeka pięknym położeniem, czystością, jest po prostu ładny. Do tego przez wieki przewinęło się tutaj kilka wybitnych postaci. Obecnie Wolsztyn najbardziej kojarzy się z jedyną czynną w Europie parowozownią. Również w okolicy można znaleźć sporo atrakcji, jak chociażby Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach czy zespół pocysterski w Obrze.

Trasa: Rakoniewice - Obra - Wolsztyn

Długość trasy: ok. 30 km

Wycieczkę rozpoczynamy w Rakoniewicach. Tutaj koniecznie musimy zatrzymać się w Wielkopolskim Muzeum Pożarnictwa,które mieści się w ładnym szachulcowym budynku dawnego zboru ewangelickiego. Najmłodszych najbardziej zainteresuje wystawa wozów strażackich, ale warto również zapytać o salę edukacyjną, gdzie bardzo realistycznie zaprezentowano jak wyglądają pomieszczenia zniszczone przez pożar. Na dziedzińcu zobaczymy również replikę wozu Drzymały.

Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa
ul. Kościelna 1
62-067 Rakoniewice
tel. 061 444 11 58

Zatrzymajmy się jeszcze chwilę na rakoniewickim rynku, przy którym stoi kilka urokliwych, zabytkowych chat podcieniowych oraz oryginalna fontanna z brązowymi strażakami.

Dalej przejeżdżając przez Wolsztyn udajemy się do klasztoru oblatów w Obrze. Do Wolsztyna wrócimy na koniec, aby bez ograniczeń czasowych cieszyć się urokami tego miasta. Jeśli w Obrze chcemy zwiedzić kościół z podziemiami oraz muzeum misyjne musimy poprosić o pomoc dyżurnego kleryka w klasztornej furcie.

Wyższe Seminarium Duchowne Misjonarzy Oblatów
ul. Szkolna 12
64-211 Obra
tel. 068 384 12 97

W centrum wsi znajduje się również zabytkowy drewniany kościółek.

Na koniec wracamy do Wolsztyna. Tutaj mamy sporo do zobaczenia. Mamy do wyboru trzy oddziały Muzeum Regionalnego  (Muzeum Marcina Rożka, Roberta Kocha i Skansen Budownictwa Ludowego), jest też Parowozownia, oraz ładna promenada nad jeziorem.

Muzeum Marcina Rożka
ul. 5 Stycznia 34
64-200 Wolsztyn
tel. 68 384 26 48

Muzeum Roberta Kocha
ul. Doktora Kocha 12
64-200 Wolsztyn
tel. 68 384 27 36
kom. 503 782 302

Skansen Budownictwa Ludowego
ul. Bohaterów Bielnika 26
64-200 Wolsztyn
tel. 68 384 26 19
kom. 503 782 315

W Wolsztynie można spędzić sporo czasu zwiedzając miasto z wykorzystaniem przewodników w formie gier terenowych z serii Wielkopolskie Questy.

 Wyprawa pełną parą

Śladami wybitnych postaci

Spotkanie z Marcinem Rożkiem

Chwała bohaterom - quest o Powstaniu Wielkopolskim

Po skansenie:

Od karczmarza do półrolnika

Od traka do pieca chlebowego

 

 

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie