W Europie wielką popularnością wśród turystów cieszą się tzw. szlaki kulturowe. Jednym z nich jest szlak nawiązujący do niezwykle popularnej od setek lat tradycji pielgrzymowania do Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie znajduje się grób Świętego Jakuba Apostoła.
Apostoł Jakub, brat św. Jana Ewangelisty i pierwszy biskup Jerozolimy był synem rybaka Zebedeusza i Salome. Na rozkaz Heroda Agryppy został on ok. 44 r. ścięty mieczem, stając się tym samym pierwszym męczennikiem spośród apostołów. Ciało Jakuba wykradli dwaj jego uczniowie i wypłynęli z nim w morze. Prowadzona przez Boga łódź dobiła do brzegów hiszpańskiej Galicji, gdzie wcześniej Apostoł nauczał nowej wiary. Tam właśnie w lesie uczniowie go pochowali. O grobie świętego zapomniano, a ponownie odkrył go dopiero w 813 r. pustelnik Pelayo. Szybko powiadomił o odkryciu miejscowego biskupa, a ten na podstawie zachowanych śladów ustalił, że jest to autentyczny grób Apostoła. Wkrótce do grobu Jakuba zaczęli przybywać pierwsi pątnicy. Wielkie zainteresowanie wędrówką do Santiago de Compostela sprawiło, iż w XII w. papież specjalnym aktem uznał je za trzecie po Jerozolimie i Rzymie miejsce święte świata chrześcijańskiego.
Powracający z położonego na krańcu ówczesnego świata miasta pielgrzymi wiele opowiadali o tym niezwykłym miejscu i prowadzącej do niego drodze. Przynosili także ze sobą niespotykane gdzie indziej muszle, które wkrótce nazywane zostały muszlami św. Jakuba. Z biegiem czasu św. Jakub stał się patronem pielgrzymów, wędrowców i wszystkich podróżujących, natomiast muszla św. Jakuba od wieków stanowi symbol pielgrzymowania, wędrówki z domu do Domu.
W Polsce pierwsza Droga Świętego Jakuba została wytyczona na Dolnym Śląsku, dzięki staraniom Bractwa Świętego Jakuba z Jakubowa koło Głogowa. Jej uroczyste otwarcie nastąpiło 24 lipca 2005 r.
W Wielkopolsce pierwsze tabliczki z charakterystyczną muszlą i krzyżem pojawiły się w połowie 2006 roku, wytyczając południowy fragment nowego szlaku pątniczego. Wielkopolska Droga św. Jakuba o długości ok. 235 km z Głogowa do Gniezna została oficjalnie otwarta 6 listopada 2006. Wielkopolski odcinek Drogi Świętego Jakuba stanowi fragment dłuższej trasy prowadzącej ze Śląska przez Poznań i Gniezno do Torunia i Olsztyna, a w przyszłości może i dalej, aż na Litwę. Odtworzone odcinki: dolnośląski i wielkopolski stanowią fragment historycznego traktu handlowo-pielgrzymkowego z północy na południe tj. z Wielkopolski przez Łużyce do stolicy Czech – Pragi.
Na terenie Wielkopolski wytyczono także inny odcinek, wchodzący w skład tzw. Lubuskiej Drogi św. Jakuba. Prowadzi ona ze Słubic m.in. przez Międzyrzecz, Międzychód, Sieraków, Szamotuły i Oborniki do Murowanej Gośliny, gdzie łączy się z odcinkiem wielkopolskim.
Dwie proponowane w niniejszym folderze wycieczki łączą niektóre fragmenty obu odcinków szlaków, a także miejscowości, w których znajdują się kościoły pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła.
Trasa I: Poznań — Lusowo — Tarnowo Podgórne — Kaźmierz — Lipnica — Ostroróg — Szamotuły — Oborniki — Rogoźno — Wągrowiec — Skoki — Murowana Goślina — Poznań, ok. 165 km
Trasa II: Poznań — Żabno — Śrem — Środa — Miłosław — Sokolniki — Gozdowo — Września — Niechanowo — Gniezno — Kostrzyn — Głuszyna — Poznań, ok. 200 km
Pobierz opis szlaku: Szlak Świętego Jakuba