Szlak wielkopolskich legend

Szlak wielkopolskich legend

Herb Szlak wielkopolskich legend

Od najdawniejszych czasów legendy towarzyszyły człowiekowi. Powstawały dla wyjaśnienia niezrozumiałych zjawisk, obecności głazów o niecodziennych kształtach czy zdarzeń, które wyrastały ponad przeciętność. Niekiedy niezwykłe czy bohaterskie czyny zachowały się w ludzkiej pamięci obrastając z czasem legendą. Ich bohaterom przypisywano nadludzkie umiejętności a ich realizację pomocy sił niebieskich bądź piekielnych. Dlatego też wiele z tych wydarzeń daje się osadzić w historycznych realiach i znaleźć osobowe pierwowzory postaci przedstawionych w legendzie. Przekazywane z pokolenia na pokolenie przetrwały wieki stając się elementem łączącym współczesność z przeszłością, elementem szczególnie silnie zapadającym w pamięć dzieciom i młodzieży, dając fundament pod kształtowanie lokalnego patriotyzmu.
Wiele z wielkopolskich legend, jak choćby te o Lechu, Czechu i Rusie weszły do kanonu legend polskich. W tego rodzaju opracowaniu nie sposób uwzględnić legend obejmujących całą Wielkopolskę. Dlatego też spośród wielu wybrałam tylko kilka układających się w dwie trasy wiodące przez okolice Wągrowca i Gostynia oraz trzecią - po Poznaniu. Pominęłam wiele znanych i popularnych podań i legend, jak choćby te o założeniu Gniezna, pięciu braciach męczennikach czy kaliskiej Dorotce, mając jednak nadzieję, że Czytelnicy zainspirowani niniejszym opracowaniem wyruszą na szlaki, samodzielnie poszukując nowych, legendarnych wątków.

Pętla gostyńska        
Pętla gostyńska wiedzie szlakiem legend po Wielkopolsce południowej. Zaczyna się  i kończy w Gostyniu i prowadzi trasą długości ok. 120 km.

Dźwiękowy przewodnik po trasie MP3

Pętla wągrowiecka
Pętlę wągrowiecką rozpoczynamy i kończymy w Skokach. Cała trasa ma długość ok. 130 km.

Dźwiękowy przewodnik po trasie MP3

Pętla poznańska
Wędrując szlakiem najpopularniejszych legend ulicami Poznania możemy prześledzić jego historię. Wędrówkę zaczynamy na Ostrowie Tumskim, wyspie w centrum miasta, w miejscu, gdzie zaczęła się historia Poznania i historia Polski.

Dźwiękowy przewodnik po trasie MP3

Pobierz opis szlaku: Szlak wielkopolskich legend

Komentarze (1)

AB

2017-08-08 06:51:04

Na wycieczkę!

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie