Szlakiem Męczenników… Bieniszew, Kazimierz Biskupi, Słupca

Szlakiem Męczenników… Bieniszew, Kazimierz Biskupi, Słupca

Herb Szlakiem Męczenników… Bieniszew, Kazimierz Biskupi, Słupca

Na szlaku wycieczki poznamy miejsca związane z kultem Pięciu Braci Męczenników, który do dnia dzisiejszego jest żywy w rejonie Konina. Jeśli w wycieczce mają wziąć udział również kobiety, proponujemy odbycie jej w niedzielę ze względu na dostępność pustelni kamedułów w Bieniszewie.

Trasa: Bieniszew - Kazimierz Biskupi - Słupca
Odległość: ok. 35 km

Wycieczkę zaczynamy w Bieniszewie, gdzie znajduje się pustelnia kamedułów. W dzień powszedni na teren pustelni mają wstęp tylko mężczyźni w wyznaczonych godzinach. Wszyscy wierni mogą wejść do kościoła klasztornego tylko w niedzielę na mszę św. i w czasie wybranych świąt (szczegółowa informacja na stronie internetowej). W okolicy warto podejść do źródła św. Barnaby, kierując się drogowskazami. Można też pokusić się o spacer po leśnej ścieżce dydaktycznej rozpoczynającej się niedaleko klasztoru.
Dalej udajemy się do Kazimierza Biskupiego. W tej niewielkiej miejscowości znajdują się aż trzy świątynie, wszystkie związane z kultem Pięciu Braci Męczenników. Są to: kościół pw. św. Marcina, gdzie przechowuje się relikwie świętych, klasztor Misjonarzy Świętej Rodziny z muzeum etnograficznym i drewniany kościółek pw. św. Izaaka na cmentarzu. Ponadto przy ul. Łosośka znajduje się studzienka, w której jak głosi podanie miał pojawiać się codziennie nowy łosoś, którym żywili się zakonnicy.
Na rynku warto zwrócić uwagę na niewielki kamień - pomnik Johanna Patkula. Był on inflanckim patriotą, który w okrutny sposób został stracony przez Szwedów w Kazimierzu Biskupim.

Ostatnim punktem na trasie będzie Słupca. Tutaj zatrzymamy się w dwóch świątyniach. Będzie to drewniany kościół pw. św. Leonarda i Wniebowzięcia NMP,  oraz kościół farny pw. św. Wawrzyńca. Przy drzwiach do zakrystii zachował się łańcuch, którym miał być spętany wspomniany przez nas Patkul.

Relacja z wycieczki Szlakiem Pięciu Braci Męczenników

Wędrując Szlakiem Pięciu Braci Męczenników możemy zdobyć Regionalną Odznakę Krajoznawczą PTTK Turysta Ziemi Konińskiej.

Przebieg trasy

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie