Trasa oferująca piękne krajobrazy i urzekające zabytki. Nie bez przyczyny ten region Wielkopolski nazwano Szwajcarią Żerkowską i utworzono tutaj Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy. Ta okolica jest bogata we wspomnienia z pobytu Adama Mickiewicza w Wielkopolsce w 1831 r.
Zwiedzanie zaproponowanych obiektów ułatwią załączone pliki dźwiękowe, które można pobrać ze strony i wgrać na własne urządzenie odtwarzające pliki MP3 (również wiele modeli telefonów komórkowych). Jeżeli chcemy zatrzymać na chwilę nagranie, skorzystajmy z przycisku <pauza>. Dzięki temu będziemy mogli w dowolny sposób sami regulować tempo zwiedzania.
Wskazówki zawarte w tekście dotyczące drogi, czy adresy poszczególnych obiektów, dla wygody użytkowników zostały umieszczone w poniższym opisie wycieczki z możliwością wykonania wydruku.
Ponieważ w czasie tej wycieczki będziemy się poruszali drogami lokalnymi, niezbędna będzie dokładna mapa!
Trasa: Nowe Miasto nad Wartą (0 km) - Żerków (12 km) - Brzostków (5 km) - Śmiełów (3 km) - Lgów (4 km)- Dębno (5 km)
Odległość: ok. 30 km
Wycieczkę rozpoczynamy w Nowym Mieście nad Wartą. Tutaj zobaczymy najcenniejszy zabytek miasta - gotycki kościół pw. Świętej Trójcy z pięknym sklepieniem i oryginalnymi polichromiami.
Wysłuchajmy nagrania z pliku Nowe Miasto nad Wartą oraz Mickiewicz w Wielkopolsce
Kościół pw. Świętej Trójcy
ul. Kościelna 3
63-040 Nowe Miasto nad Wartą
tel. 061 287 40 01
Z Nowego Miasta skręcamy w lewo w drogą krajową nr 11 w kierunku na Katowice i dalej w Klęce ponownie w lewo w kierunku na Żerków.
W Żerkowie zatrzymajmy się na rynku. To miasteczko, które swoim położeniem przypomina miasteczka podgórskie. Warto tu zobaczyć położony na wzgórzu barokowy kościół pw. św. Stanisława Biskupa oraz odwiedzić Mickiewiczowskie Centrum Kultury. Oferuje ono szczególnie w sezonie letnim wiele atrakcji. Znajduje się tu duży kompleks odkrytych basenów oraz wypożyczalnia rowerów i kajaków, a także baza gastronomiczna i noclegowa.
Istnieje również możliwość zwiedzenia Żerkowa z wykorzystaniem gry terenowej Żerków miasto na wzgórzach w serii Wielkopolskie Questy.
Wysłuchajmy nagrania z pliku Żerków
Ośrodek Kultury i Rekreacji
Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne
ul. Jarocińska 35
63-210 Żerków
tel.62 740 20 82
Kościół pw. św. Stanisława Biskupa
ul. Kościelna 10
62-210 Żerków
tel. 62 740 30 04
Z Żerkowa wyjeżdżamy drogą lokalną w kierunku na Śmiełów
Mniej więcej w połowie drogi, po prawej stronie szosy znajduje się mała zatoczka przy punkcie widokowym, gdzie zatrzymujemy się by podziwiać piękną panoramę okolicy. Wyjątkowo malowniczo prezentuje się z tego miejsca pałac w Śmiełowie oraz kościół w Brzóstkowie.
Dalej udajemy się do Brzóstkowa, gdzie będziemy mogli zobaczyć ciekawy neoklasycystyczny kościół oraz niespotykany kamienny spichlerz nawiązujący kształtem do budowli militarnych. Spichlerz znajduje się na terenie prywatnym i niestety można go oglądać tylko przez płot, ale i tak robi wrażenie!
Będąc w kościele wysłuchajmy nagrania z pliku Brzostków
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela
Brzóstków 17
63–210 Żerków
tel. 62 740 33 24
Dalej jedziemy do Śmiełowa, gdzie w pałacu Gorzeńskich mieści się Muzeum Adama Mickiewicza, oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Warto przespacerować się po pięknym przypałacowym parku, gdzie nawiązując do "Pana Tadeusza" zaaranżowano mały ogródek Zosi. Nieco dalej pod rozłożystym dębem znajduje się pomnik A. Mickiewicza.
Wysłuchajmy tu nagrań z plików Śmiełów - pałac i Śmiełów - park
Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie
tel. 62 740 31 64
Ze Śmiełowa można przejechać do Lgowa gdzie znajduje się urokliwy drewniany kościółek. Jednakże aby zobaczyć jego wnętrze trzeba tak zaplanować wycieczkę aby trafić na mszę św. Nie ma tutaj samodzielnej parafii, kościół należy do parafii w Brzóstkowie.
Nawet jeśli nie uda nam się wejść do kościółka, warto wysłuchać nagranie z pliku Lgów
Ostatnim punktem na trasie jest urokliwy gotycki kościół w Dębnie nad Wartą. Oprócz cennego wnętrza zerknijmy na cmentarz, gdzie znajduje się mogiła z 1903 r. Pochowano tutaj dzieci, które utopiły się w trakcie przeprawy przez Wartę.
Wysłuchajmy tu nagrania z pliku Dębno nad Wartą.
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP
Dębno 25
63-040 Nowe Miasto n. Wartą
tel. 61 287 41 59
W tym miejscu kończymy naszą wycieczkę. Nie wyczerpuje ona w pełni tematu pobytu Adama Mickiewicza w Wielkopolsce, a jedynie go sygnalizuje. Jeśli wzbudziliśmy chęć dalszych poszukiwań dotyczących tego wątku, na pewno w Wielkopolsce znajdziemy jeszcze wiele śladów pobytu naszego wieszcza.
Wędrując po Wielkopolsce w poszukiwaniu miejsc związanych z Panem Tadeuszem Adama Mickiewicza można wykorzystać szlak i wydawnictwo Podróże z Panem Tadeuszem.
Więcej:
Żerków i Nowe Miasto nad Wartą, pr. zbiorowa, WBPiCAK Poznań 1996