W czasie tego krótkiego spaceru po ścisłym centrum Poznania spojrzymy na historię miasta przez pryzmat wybranych podań i legend.
Zwiedzanie zaproponowanych obiektów ułatwią załączone pliki dźwiękowe, które można pobrać ze strony i wgrać na własne urządzenie odtwarzające pliki MP3 (również wiele modeli telefonów komórkowych). Jeżeli chcemy zatrzymać na chwilę nagranie, skorzystajmy z przycisku <pauza>. Dzięki temu będziemy mogli w dowolny sposób sami regulować tempo zwiedzania.
Wskazówki zawarte w tekście dotyczące drogi, czy adresy poszczególnych obiektów, dla wygody użytkowników zostały umieszczone w poniższym opisie wycieczki z możliwością wykonania wydruku.
Jeśli nie znamy dokładnie topografii miasta, konieczny będzie plan Poznania.
Spacer rozpoczniemy na Ostrowie Tumskim oglądając kościół pw. NMP in summo oraz poznańską katedrę.
Do zwiedzania wykorzystamy pliki dźwiękowe Legendy o Ostrowie Tumskim w Poznaniu i Legendy o poznańskiej katedrze.
Dalej udajemy się na Stare Miasto, gdzie zatrzymamy się na Starym Rynku przed ratuszem. Najlepiej wybrać się tak, aby dotrzeć na Rynek na godz. 12.00 w południe, kiedy na ratuszowej wieży pokazują się legendarne poznańskie koziołki, a trębacz gra hejnał, taki sam jakim przywołano na pomoc króla kruków. Wchodząc do Muzeum Historii Miasta Poznania w Ratuszu będziemy mogli zobaczyć koziołki na wyciągnięcie ręki!
UWAGA!
Ze względu na remont Muzeum Historii Miasta Poznania jest okresowo nieczynne.
Muzeum Historii Miasta Poznania
Stary Rynek 1
60-772 Poznań
te. 61 856 81 93
Wykorzystamy tutaj nagranie z pliku Legendy o poznańskim ratuszu
Na koniec możemy przejść na drugą stronę Rynku, na chwilę zatrzymać się przed Pałacem Działyńskich i dalej wejść ul. Franciszkańską na Wzgórze Przemysła. Tutaj możemy jeszcze zobaczyć Zamek Królewski (aktualnie w odbudowie) i barokowy kościół franciszkanów z sanktuarium Matki Boskiej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania.
Klasztor OO. Franciszkanów
ul. Franciszkańska 2
61-768 Poznań
tel. 61 852 36 37
Wykorzystamy tutaj nagranie z pliku Legendy o Wzgórzu Przemysła
Jeśli komuś spodoba się zwiedzanie Poznania szlakiem podań i legend, proponujemy dalsze podążanie tym tropem korzystając z licznych opracowań.
Krzysztof Kwaśniewski Poznańskie legendy i nie tylko (Wydawnictdwo Poznańskie 2011)
Jako podkład muzyczny w nagraniu wykorzystano utwory w wykonaniu zespołu Semibrevis.