Od najdawniejszych czasów ludzie pielgrzymowali do miejsc świętych. Z biegiem czasu powstawały sanktuaria, których sława rozchodziła się daleko poza granice kraju. Jedne przetrwały próbę czasu, inne przekształciły się w ośrodki o znaczeniu lokalnym. Proponowany spacer pozwoli odwiedzić niektóre poznańskie sanktuaria, te ciągle znane i te zapomniane.
Zwiedzanie zaproponowanych obiektów ułatwią załączone pliki dźwiękowe, które można pobrać ze strony i wgrać na własne urządzenie odtwarzające pliki MP3 (również wiele modeli telefonów komórkowych). Jeżeli chcemy zatrzymać na chwilę nagranie, skorzystajmy z przycisku <pauza>. Dzięki temu będziemy mogli w dowolny sposób sami regulować tempo zwiedzania.
Wskazówki zawarte w tekście dotyczące drogi, czy adresy poszczególnych obiektów, dla wygody użytkowników zostały umieszczone w poniższym opisie wycieczki z możliwością wykonania wydruku.
Pomimo dość szczegółowych wskazówek dotyczących przebiegu trasy, przed wyruszeniem w drogę warto zaopatrzyć się w plan miasta.
Na trasie odwiedzimy:
Kościół jezuitów pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Boskiej Pocieszenia
Kościół Najświętszej Krwi Pana Jezusa
Kościół klasztorny franciszkanów pw. św. Antoniego z Padwy
Kościół farny pw. św. Stanisława Biskupa
Kościół Przemienienia Pańskiego
Kościół Bożego Ciała
Wycieczkę rozpoczynamy w kościele podominikańskim, obecnie jezuitów pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Boskiej Pocieszenia przy zbiegu ulic Szewskiej i Dominikańskiej
Wysłuchajmy nagrania Wstęp i Kościół jezuitów
Dalej udajemy się na ul. Żydowską, gdzie w ciągu kamienic przy skrzyżowaniu z ul. Kramarską znajduje się maleńki kościółek pw. Najświętszej Krwi Pana Jezusa.
Wysłuchajmy nagrania Kościół pw. Najświętszej Krwi Pana Jezusa
Kolejnym sanktuarium, do którego się udamy będzie kościół klasztorny franciszkanów pw. św. Antoniego z Padwy. Znajduje się on na Wzgórzu Przemysła, przy ul. Franciszkańskiej.
Wysłuchajmy nagrania Kościół franciszkanów
Dalej musimy przejść do kościoła farnego. Schodzimy ponownie na Stary Rynek, skąd ul. Świętosławską dojdziemy do fary.
Wysłuchajmy nagrania Kościół farny
Opuszczamy teraz Stare Miasto i udajemy się w kierunku Placu Bernardyńskiego, przy którym znajdują się dwa kościoły. Naszym celem jest mniejsza świątynia z wejściem od ul. Zielonej - Kościół pw. Przemienienia Pańskiego.
Wysłuchajmy nagrania Kościół pw. Przemienienia Pańskiego
Przed nami ostatnie sanktuarium na naszej trasie - jeden z największych gotyckich kościołów w Wielkopolsce - kościół pw. Bożego Ciała. Dojdziemy do niego ul. Strzelecką.
Wysłuchajmy nagrania Kościół pw. Bożego Ciała