Gama Gaspar Da (ok. 1450-?)

Gama Gaspar Da (ok. 1450-?)

Herb Gama Gaspar Da (ok. 1450-?)

Zwany też Gaspar da India. Urodził się ok. 1450 r. w Poznaniu, w rejonie dzisiejszych ulic Żydowskiej i Wronieckiej. Prawdopodobnie wskutek prześladowań Żydów wraz z rodzicami opuścił Poznań. Osiadł początkowo w Aleksandrii, lecz w latach 1470-80 udał się przez Persję do Indii, gdzie pod imieniem Mehmet przebywał wiele lat w pobliżu Goa.

Kiedy 23 IX 1498 r. do wyspy Angediva (na południe od Goa) na zachodnim wybrzeżu Indii przybyła słynna wyprawa Vasco da Gamy, przeszedł na służbę portugalską i wyjechał do Lizbony. Tam przyjął chrzest i imię Gaspar, a od ojca chrzestnego Vasco da Gamy nowe nazwisko. W 1500 r. brał udział w wyprawie Pedro Alvareza Cabrala i Bartolomeo Diaza do Indii, jednak statki zniesione przez Prąd Równikowy dotarły w pobliże dzisiejszego Porto Seguro w brazylijskim stanie Bahia.

Cabral nazwał odkryty ląd Terra de Santa Cruz, obejmując go w posiadanie Portugalii. Dlatego Gaspara da Gamę można uważać za współodkrywcę Brazylii. Ponownie wyruszył do Indii w kolejnej wyprawie Vasco da Gamy w 1502 r., dotarł wówczas m.in. na Cejlon, Jawę, Sumatrę i Moluki. W latach 1505-10 był w służbie wicekrólów Indii. W 1510 r. powrócił do Portugalii, lecz dalsze jego losy są nieznane.

Dwukrotnie żonaty – z Żydówką oraz z szlachcianką portugalską. Z rąk króla Portugalii Manuela I otrzymał szlachectwo. Uważany był powszechnie za doskonałego znawcę terenów Azji, nazwany przez króla Portugalii znawcą krajów nadbrzeżnych od Aleksandrii do Indii i od Indii do wnętrza lądu oraz od Tartarji (tj. Mandżurii) aż do Wielkiego Morza (zapewne Morza Czarnego). Dzisiaj jedyny ślad człowieka-podróżnika rodem z Poznania znaleźć można tylko w dziełach współczesnych mu geografów i podróżników. Pozostawiony przez Gaspara da Gamę opis drogi do Indii wraz z mapą zaginął.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie