Ledóchowska Julia (św. Urszula) 1865-1939

Ledóchowska Julia (św. Urszula) 1865-1939

Herb Ledóchowska Julia (św. Urszula) 1865-1939

Katolicka święta, która wiodąc życie zakonne w Zgromadzeniu Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego poświęciła się pracy na rzecz innych. Urodziła się w 1865 r. w Loosdorf w Austrii. Żyła według zasady, iż ...być dobrym – to żyć dla szczęścia innych, mieć serce szerokie w swej dobroci.

Pochodziła z wielodzietnej rodziny, w której część rodzeństwa wstąpiła do stanu duchownego. W wieku 21 lat Julia złożyła śluby zakonne w klasztorze ss. Urszulanek w Krakowie. Właśnie wtedy otrzymała  zakonne imię siostra Maria Urszula od Jezusa.

W 1907 r. podjęła wyzwanie poprowadzenia internatu dla dziewcząt w Petersburgu. Z zadania wywiązała się perfekcyjnie, ewangelizując przez działalność wychowawczą i pedagogiczną. Po wybuchu I wojny światowej z uwagi na obywatelstwo austriackie siostra Urszula musiała opuścić dotychczasowe miejsce pracy i wyjechać do Skandynawii. Utworzyła tam ochronkę dla dzieci-sierot po emigrantach polskich oraz prowadziła działalność patriotyczną.

Do odrodzonej Polski powróciła, by w 1920 r. założyć dom zakonny urszulanek w Pniewach k. Poznania. Urszulanki szare, bo tak zwane były siostry od koloru habitu charakteryzowała szczególna dbałość o pomoc dla potrzebujących, zagubionych i cierpiących. Wierzono w zbawczą moc miłości w Jezusie Chrystusie poprzez misję edukacyjną i wychowawczą.

Zmarła w  Rzymie w maju 1939 r. W 1989 r. jej ciało zostało przewiezione z Rzymu do domu zakonnego w Pniewach. W 2003 r. została kanonizowana przez papieża Jana Pawła II.

O św. Urszuli opowiada gra terenowa z serii Wielkopolskie Questy, która jest formą przewodnika po sanktuarium w Pniewach.


Więcej:

Krupecka Małgorzata, Blisko Serce Jezusowego: Urszula Ledóchowska i jej misja dziś, Poznań 2003.

https://www.sanktuarium-pniewy.pl/

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie