
właściciel Sierakowa. Kasztelan i wojewoda poznański, zasłużony patriota oraz uczestnik wypraw wojennych na Moskwę i przeciwko Turkom.
Piotr Opaliński herbu Łodzia ufundował świątynię dla popularnych wówczas bernardynów, którą wzniesiono dopiero po jego śmierci. Odtąd kościół służył jako miejsce spoczynku dla członków rodziny. Rozpoczął także przebudowę zamku, który pełnił funkcję siedziby rodu. Zrealizowane inwestycje świadczyły o bogactwie oraz możliwościach właścicieli.
Piotr Opaliński zasłynął ponadto jako patriota i zasłużony żołnierz swojej ojczyzny. W 1617 r. brał udział w wyprawie moskiewskiej. Zaledwie kilka lat po bodaj największym zwycięstwie polskiego oręża pod Kłuszynem w 1610 r.. Bitwie, która ułatwiła zajęcie stolicy (wtedy Moskwy) zdetronizowanego podówczas cara Wasyla Szujskiego. W czasie służby Piotra rywalizacja polsko-moskiewska wchodziła w kolejny etap zmagań. Po wyczerpującej kampanii wrócił do Sierakowa. Finalnie na mocy podpisanego rozejmu Rzeczpospolita odzyskała część ziem, co przełożyło się na powiększenie zajmowanego terytorium do blisko miliona kilometrów kwadratowych. Piotr Opaliński został obywatelem największego w swoich dziejach państwa.
Jednakże w jego karierze wojskowej szczególną rolę odegrała bitwa stoczona przeciwko Imperium Osmanów na polach pod Chocimiem w 1621 r. Ówczesny kasztelan poznański Piotr z Sierakowa Opaliński dowodził pułkiem złożonym z doborowych, głównie wielkopolskich żołnierzy. Ta wyczerpująca, bo trwająca ponad miesiąc bitwa zakończyła się taktycznym zwycięstwem wojsk polsko-litewsko-kozackich. Straty nieprzyjaciół liczone były na ponad trzydzieści tysięcy poległych, a podpisany rozejm ogłaszał status quo ante bellum. W rodzinnych stronach piastował urząd wojewody poznańskiego, a po przedwczesnej śmierci spoczął w krypcie sierakowskiego kościoła.
Bliscy ufundowali także nagrobek przedstawiający bogobojnego Piotra przyodzianego w zbroję z leżącym obok husarskim szyszakiem. Program ideowy zakładał podkreślenie rycerskości, waleczności i oddania ojczyźnie podczas decydujących wypraw wojennych. Dzięki swoim osiągnięciom Piotr Opaliński zapisał się złotymi zgłoskami w annałach sierakowskich oraz historii państwa polsko-litewskiego. W 2024 r. obchodzona była 400. rocznica jego śmierci.
W 1995 r. w odbudowanym skrzydle sierakowskiego zamku umieszczono wysokiej klasy artystycznej sarkofagi rodziny Opalińskich. Wśród nich sarkofag ze szczątkami Piotra Opalińskiego.
Więcej:
Sarkofagi rodu Opalińskich, Sieraków / Janusz Krauze. - Toruń 1995.