Dzieje miast

Gniezno

komentarze: 0

Od Rynku w kierunku wschodnim biegnie ul. Bolesława Chrobrego – główna ulica miasta, w części przyrynkowej zamieniona na deptak. Przy niej m.in. budynek ratusza z 1831 r. (narożnik ul. Rzeźnickiej), po drugiej stronie ulicy eleganckie hotel i restauracja Pietrak. Dalej kościół poewangelicki, obecnie katolicki NMP Królowej Polski, zbudowany w latach 1838–42.
Na północ od Rynku, na terenie dzielnicy Grzybowo, przy ul. św. Jana znajduje się najcenniejszy po katedrze zabytek Gniezna: kościół św. Jana. Jego układ przestrzenny i zasadniczy masyw ukształtowane zostały w 2. poł. XIV w., nieco później zbudowano klasztor.
Na wschód od starego miasta, przy ul. ks. Prymasa S. Wyszyńskiego, na wzgórzu, w miejscu średniowiecznego grodu, wznosi się kościół św. Michała. Pochodzi on z XV w., restaurowany po pożarach w 1613 i 1815 r.
We wschodniej części centrum miasta rozciąga się park Miejski. W jego sąsiedztwie stoją budynki dawnych koszar 69. pułku piechoty, wsławionego w 1939 r. w bitwie nad Bzurą. W części północnej parku – grodzisko wczesnośredniowieczne.
Na południe od Rynku, opodal pl. 21 Stycznia – kościół św. Wawrzyńca, o starej metryce, spalony w 1331 r. przez Krzyżaków; obecna budowla z XVI w. znacznie przebudowana. Wewnątrz obraz z końca XVIII w. przedstawiający św. Wawrzyńca.
W zachodniej części miasta, za Trasą 40-lecia, na cmentarzu, kościół śś. Piotra i Pawła z XVII w., znacznie przebudowany.
Jeszcze dalej na zachód zabudowania Stada Ogierów, hodującego ogiery rasy wielkopolskiej.
Na północ od Rynku, na cmentarzu przy kościele św. Krzyża (ufundowanego w XII w., obecnie neogotyckiego z XIX w.), grób Józefa Chociszewskiego (1837–1914) – pisarza i bojownika o polskość.

Ciekawą propozycją zwiedzania miasta, zwłaszcza z dziećmi jest aplikacja Królika GOń.

Więcej:
Łęcki Włodzimierz, Gniezno i okolice: przewodnik, Warszawa 1991.
gniezno.com.pl
 

Strony: 1 2 3 4 5

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji (nie będzie publikowany)

Kod z obrazka:

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze miasto
  • Koleje Wielkopolskie