Kalisz


Warto zobaczyć:

Centralnym punktem Kalisza jest Główny Rynek z ratuszem z 1924 r. Mimo że większość rynkowych kamienic zostało zniszczonych w 1914 r., miasto zachowało średniowieczny układ urbanistyczny z wąskimi uliczkami. Całość założenia dobrze widać z dostępnej dla turystów wieży ratuszowej.
Z rynku udajemy się do głównej świątyni miasta, gotyckiej katedry św. Mikołaja. Najcenniejszym zabytkiem kościoła należącym pierwotnie do kanoników lateraneńskich był obraz Piotra Pawła Rubensa „Zdjęcie z Krzyża”. Płótno zniszczone lub skradzione w 1973 r. należało do jednych z trzech najcenniejszych arcydzieł malarstwa w Polsce. Na tyłach dawnego klasztoru zachował się najdłuższy w mieście fragment murów obronnych wzniesionych przez Kazimierza Wielkiego.
Ciekawą architektonicznie ulicą Grodzką przechodzimy obok dawnej Szkoły Wojewódzkiej (1819 r.) postawionej na miejscu średniowiecznego zamku. Idąc dalej prosto, dochodzimy do placu św. Józefa z pomnikiem Jana Pawła II. Tutaj najważniejszymi obiektami jest barokowa bazylika mniejsza pw. Wniebowzięcia NMP – Sanktuarium św. Józefa oraz kompleks pojezuicki z wczesnobarokowym kościołem ufundowanym w 1595 r. przez prymasa Stanisława Karnkowskiego. Pierwotny klasztor jezuitów w 1829 r. został przebudowany w stylu neoklasycystycznym na pałac Komisji Wojewódzkiej; obecnie mieści się tutaj starostwo. W drugiej części zabudowań pojezuickich (ul. Sukiennicza) w latach 1795-1831 działał Korpus Kadetów. Na tyłach bazyliki zachował się kolejny fragment murów obronnych z tzw. Basztą Dorotką, a kawałek dalej neobizantyjska cerkiew pw. śś. Piotra i Pawła.
Z placu św. Józefa z powrotem przez rynek udajemy się do ufundowanego w 1256 r. kościoła franciszkanów, najstarszej świątyni zakonnej Kalisza. Budowla z zewnątrz zachowała w większości cechy obiektu gotyckiego.
Następnym punktem wycieczki jest most Kamienny z 1826 r. Można do niego dojść uliczką św. Stanisława lub wracając przez rynek ulicą Śródmiejską. Przy moście możliwe są dwa warianty spaceru. 

Galeria artykułu

Komentarze (2)

Baranek

2016-02-17 | 07:38

Kalisz najstarsze miasto w Polsce!!!

aaaaq

2014-04-22 | 07:21

Piękne miasto! Uwielbiam Kalisz! ;)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji (nie będzie publikowany)

Kod z obrazka:

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze miasto
  • Koleje Wielkopolskie