Leszno

Warto zobaczyć:

 Rynek, od którego rozpoczynamy  zwiedzanie miasta,  zachował kształt z czasów lokacji Leszna  w 1547 r. Jego zabudowa pochodzi głównie z końca XIX w. Pośród tych okazałych kamienic, poświadczających dobry poziom miejscowej architektury i wykonawstwa, dostrzec można kilka prawdziwych perełek mieszczańskiej zabudowy Leszna z okresu, gdy władali nim panowie Leszczyńscy i Sułkowscy.  Są nimi barokowe kamieniczki z XVII (Nr 16, 29) i XVIII w. (Nr 7, 8 , 15, 23, 32).
Najpiękniejszą pamiątką „złotego okresu” Leszna z czasów Leszczyńskich i Jana Amosa Komeńskiego jest  ratusz uważany za jeden z najpiękniejszych w Wielkopolsce.
Nieopodal południowo zachodniego naroża Rynku, przy ul.Kościelnej  znajduje się barokowa kolegiata pw. św. Mikołaja, główna światynia Leszna.
Z ulicy Kościelnej skręcamy w prawo. Uliczka Wąska doprowadzi nas do placu Jana Metziga człowieka, który pomimo niemieckiego pochodzenia, w dobie zaborów był wielkim przyjacielem Polaków.  Mijamy okazały dąb szypułkowy, najstarsze drzewo w Lesznie liczące ok. 350 lat. Południową pierzeję Placu zamyka kościół św. Krzyża, który był pierwszym zborem luterańskim w Lesznie. Przy kościele warto zwrócić uwagę na lapidarium utworzone w latach 1950 - 1959. Stanowi unikalny zespół ponad stu rzeźbionych w piaskowcu nagrobków od I połowy XVII w. do XIX w.  W  przylegającym do kościoła św. Krzyża  budynku dawnej pastorówki mieści się Muzeum Okręgowe w Lesznie gromadzące min. unikalny zbiór tablic epitafijnych i portretów trumiennych.

Inne obiekty:


 

Strony: 1 2 3

Galeria artykułu

Komentarze (2)

Iwcia

2016-04-11 | 12:29

Planuje wybrać się do Leszna na majówkę, kiedy będę miała wolne od pracy. Oczywiście opcja odwiedza tunelu freeflycenter jest obowiązkową :)

Grażyna

2016-01-25 | 11:10

Oprócz historycznego szlaku Leszna warto zwiedzić ten bardziej rozrywkowy. A jak Leszno to wiadomo freeflycenter i tunel aerodynamiczny. Byliśmy tam całą rodziną. Zabawy pełna moc. Fajnie, że ta atrakcja dostępna jest w każdą porę roku, no i już dzieci powyżej 5 roku życia mogą z niej korzystać.

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji (nie będzie publikowany)

Kod z obrazka:

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze miasto
  • Koleje Wielkopolskie