Dzieje miast

Poznań

komentarze: 0

 Najważniejszym wydarzeniem w okresie międzywojennym była Powszechna Wystawa Krajowa, popularnie nazywana PeWuK-ą zorganizowana w celu prezentacji osiągnięć pierwszego dziesięciolecia niepodległej Polski. Do dnia dzisiejszego nie został pobity rekord rozmachu i frekwencji w organizowanych imprezach targowych w kraju. W trakcie trwającej 4 miesiące wystawy odwiedziło Poznań 4 miliony gości!
Krótko przed wybuchem II wojny światowej w Poznaniu udało się złamać tajny niemiecki szyfr Enigma.  Po wybuchu wojny Poznań wraz z Wielkopolską został wcielony do Rzeszy jako Kraj Warty. Wielu mieszkańców (zwłaszcza inteligencja, działacze społeczni itd.) zostało wysiedlonych do Generalnej Guberni, a na terenie byłego Fortu VII urządzono miejsce kaźni odznaczające się wyjątkowym okrucieństwem. Po trwających blisko miesiąc walkach miasto odzyskało wolność 23 lutego 1945 r.
W najnowszej historii miasta w szczególny sposób zapisały się wydarzenia 28 czerwca 1956 r. kiedy robotnicy poznańskich zakładów wyszli na ulice walcząc o prawdę, wolność i chleb. Wydarzenia te upamiętniono po 25 latach stawiając pomnik Poznańskiego Czerwca na placu Mickiewicza. W tym samym miejscu modlił się papież Jan Paweł II w czasie swojej drugiej  pielgrzymki do Poznania 3 czerwca 1997r.

W grudniu 2008 roku  na listę Pomników Historii został wpisany zespół historyczny miasta Poznania obejmujący Ostrów Tumski, miasto w obrębie XIX-wiecznych fortyfikacji oraz Cytadelę.

Obecnie Poznań osobom spoza regionu kojarzy się z organizacją targów. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbywa się kilkadziesiąt imprez rocznie, z których największe to targi budowlane BUDMA czy  targi przemysłu rolniczego POLAGRA. Doświadczenie miasta w organizacji imprez targowych oraz doskonała infrastruktura sprawiły, że zorganizowano tutaj w 2008 r. Międzynarodową Konferencję Klimatyczną pod patronatem ONZ. Poznań to również miasto uniwersyteckie. Siedem państwowych wyższych uczelni i kilkanaście prywatnych sprawia, że co roku studiuje tutaj około 100 tys. osób, stawiając Poznań w rzędzie najważniejszych ośrodków uniwersyteckich w kraju. Poznań to również ośrodek przemysłowy z zakładami o wieloletniej tradycji jak chociażby Zakłady Metalowe H. Cegielskiego czy największy obecnie zakład Volkswagen Poznań. Poznań to wreszcie miasto sportu. Tutaj działa klub piłkarski KKS Lech, popularnie nazywany Kolejorzem, a na torze regatowym Malta odbywają się zawody klasy międzynarodowej.

 

 

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji (nie będzie publikowany)

Kod z obrazka:

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze miasto
  • Koleje Wielkopolskie