Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Bazylika Archikatedralna pw. św. Piotra i Pawła w Poznaniu

Załączniki audio

  • Poznań - Katedra
    Play audioguide Pause audioguide
warunki prawne
Herb Bazylika Archikatedralna pw. św. Piotra i Pawła w Poznaniu

POZNAŃ

Miasto położone nad rzeką Wartą. Stolica Wielkopolski, województwa wielkopolskiego i archidiecezji poznańskiej. Jest jednym z ważniejszych miast na Szlaku Piastowskim.

Początki pierwszej polskiej katedry sięgają roku 966, kiedy Mieszko I przyjął chrzest. W 965 r. przybył do Poznania biskup Jordan, obejmując pierwsze na ziemiach polskich biskupstwo misyjne utworzone w 968 r. Pierwsza preromańska katedra została zniszczona w czasie najazdu księcia czeskiego Brzetysława w 1038 r. Jej odbudowę już w stylu romańskim zainicjował książę Kazimierz Odnowiciel. W połowie XIII w. rozebrano prezbiterium i na jego miejscu wybudowano nowe w stylu gotyckim. W kolejnym stuleciu powstał nowy, również gotycki korpus nawowy. Na przełomie XIV i XV w. wybudowano nowe prezbiterium z obejściem i wieńcem kaplic. W 1779 r. przebudowano fasadę wg projektu Efraima Schroegera, a po zawaleniu się w 1790 r. południowej wieży jeszcze raz przebudowano fasadę, tym razem wg projektu Bonawentury Solariego. Po zniszczeniu katedry w 1945 r. podjęto decyzję o jej odbudowie przywracając formy gotyckie, nawiązujące do kształtu z przełomu XIV i XV w.

Z poznańską katedrą wiązały się losy wielu wybitnych Polaków. Tutaj w 1341 r. odbył się ślub króla Kazimierza Wielkiego z Adelajdą Heską i koronacja Adelajdy na królową Polski. W latach 1564-74  prepozytem (proboszczem tytularnym) przy parafii katedralnej był Jan Kochanowski. Była to najlepiej płatna posada w jego życiu. Prawdopodobnie nigdy nie przyjechał do Poznania, a parafią zarządzał za pośrednictwem zaufanego pośrednika. Tutaj również odbył się głośny ślub Jana Henryka Dąbrowskiego z Barbarą Chłapowską.

Wejście

Wchodząc do katedry wejściem głównym warto zwrócić uwagę na odlane z brązu drzwi autorstwa Kazimierza Bieńkowskiego. Ponad ruchomymi skrzydłami znajduje się łaciński napis: PRIMA SEDES EPISKOPORUM POLONIAE ( łac. pierwsza siedziba kościoła polskiego). Na drzwiach przedstawiono sceny z życia św. Piotra (z zewnątrz) i św. Pawła (od wewnątrz).

Podziemia

Na lewo od wejścia głównego znajduje się zejście do podziemi (poza sezonem turystycznym klucz można otrzymać w zakrystii). Zaraz po prawej stronie od wejścia znajdują się pozostałości po pierwszej katedrze, wybudowanej jeszcze przez Mieszka I z nieociosanego kamienia polnego, łączonego zaprawą wapienną. We wnękach po zewnętrznej stronie ganku można zobaczyć filary drugiej, już romańskiej katedry Kazimierza Odnowiciela. W środkowej części znajdują się pozostałości po grobowcach pierwszych polskich władców: Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Nieco dalej mamy pozostałości po baptysterium. W takich właśnie misach chrzcielnych dokonywano zbiorowych chrztów w pierwszych latach chrześcijaństwa. Chrztu udzielano tylko raz w roku osobom dorosłym, które przeszły odpowiednie przygotowanie. W czasie obrzędu osoba taka w przepasce biodrowej wchodziła do basenu chrzcielnego, gdzie była polewana wodą, a po wyjściu otrzymywała białą szatę.

W dalszej części podziemi przechodzimy do lapidarium, skąd przez kratę można zajrzeć do krypty poznańskich biskupów.

Strony: 1 2 3 4

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie