Miasto w powiecie krotoszyńskim, położone ok. 90 km na południowy wschód od Poznania.
Pierwszy cmentarz żydowski w Koźminie powstał pod koniec XVIII wieku, wokół nowo zbudowanej drewnianej synagogi. Ze względu na znaczny wzrost liczby ludności, jak również zagrożenie epidemiologiczne, gmina otrzymuje od Kazimierza Nestora Sapiehy, właściciela Koźmina w latach 1772 - 1791, ziemię pod nowy cmentarz niedaleko miasta, przy miejscowości Orla, w lesie zwanym "Koszewiec". Ostateczna decyzja o likwidacji starego cmentarza pochodzi z 1872 roku, wiązała się ona z budową nowej, murowanej synagogi. Po ekshumacji szczątki pochowano w zbiorowej mogile nr 446 na nowym kirkucie, a na kamieniu umieszczono datę 17 Siwen 5629 (1869r.)
Cmentarz żydowski w Koźminie jest jedną z najlepiej zachowanych nekropolii wyznania mojżeszowego na terenie Wielkopolski. Znajduje się tu ponad 200 macew w bardzo dobrym stanie z początku XIX wieku i późniejszych. Najstarsza zachowana pochodzi z roku 1806 i jest to nagrobek Jehudy. Ostatnim pochowanym na kirkucie był Nathan Mośkiewicz, zmarły w 1969 roku. Jego nagrobek, jako jedyny posiada inskrypcję w języku polskim.
W okresie II wojny światowej Niemcy zamierzali zlikwidować cmentarz. Najpierw ograbili nagrobki z wszelkich metalowych ozdób, tj. tablic, medalionów, łańcuchów i lamp. Członkowie organizacji Hitler-Jugend przewrócili wiele macew. Po pewnym czasie, z nieznanych powodów zaniechano dzieła zniszczenia. Według ustnych przekazów, władze hitlerowskie w Koźminie uznały, iż nagrobki „są tak piękne i wykonane z drogich kamieni, że należy je zachować, bowiem mogą się przydać po wojnie’’.
Po zakończeniu wojny, cmentarz pozbawiony właściwej opieki ulegał niszczącemu działaniu przyrody i ludzkiej bezmyślności. Cmentarz ma dużą wartość jako zabytek kultury, a wiele nagrobków ma dużą wartość artystyczną.
Cmentarz żydowski w Koźminie swój obecny doskonały stan zawdzięcza panu Jerzemu Fornalikowi, nauczycielowi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Borzęciczkach, autorowi programu "Antyschematy", w ramach którego uczniowie porządkują i inwentaryzują cmentarze żydowskie.