Symbolika pojawiająca się na macewach.
Ręce złączone w geście błogosławieństwa - Dłonie w tym geście składają rabini w czasie niektórych modlitw. Powszechnie płaskorzeźbę błogosławiących dłoni spotyka się na grobach rabinów i cadyków.
Przechylony dzban lub misa - ten symbol zdobi groby zmarłych osób pełniących funkcje pomocników podczas modlitw. Do ich zadań należało między innymi czytanie w synagodze Tory oraz obmywanie rabinom rąk, do czego używano dzbana i misy.
Podwójne krzesło lub ręka trzymająca lancet - oznaczenie grobu osoby zajmującej się obrzezaniem. Podwójne krzesło nazywane jest inaczej krzesłem proroka Eliasza, który według tradycji przybywa na każdą uroczystość.
Skarbonka lub ręka wrzucająca monetę do skarbonki - relief umieszczany na macewach osób znanych ze swej dobroczynności pojawia się z reguły na grobach kobiet.
Świece lub świeczniki - płaskorzeźby występujące na grobach kobiet. W żydowskiej rodzinie to właśnie kobieta zapala szabasowe świece. Złamana świeca jest odniesieniem do przerwanego życia.
Korona - Płaskorzeźbę tą umieszczano między innymi na grobach rabinów czy osób darzonych dużym szacunkiem.
Lew - znak ludu Izraela, symbol potęgi, siły, wyzwolenia i odkupienia. Na nagrobkach lwy podtrzymują koronę lub zwoje Tory.
Księgi lub szafy z księgami - oznaczenie grobu osoby uczonej w Torze i Talmudzie lub osoby przepisującej święte księgi.
Tablice przykazań - umieszcza się je na grobach rabinów i nauczycieli.
Zwoje Tory - symbol umieszczany na grobach wybitnych rabinów i przywódców religijnych.
Gwiazda Dawida - symbol ten nawiązuje do imienia Dawid, "kabalistyczny znak przenikania się światła widzialnego z niewidzialnym, symbol siedmiu planet, symbol tygodnia, gdzie środkowe pole oznacza dzień Szabatu, zaś wierzchołki trójkątów pozostałe sześć dni tygodnia".
Jednorożec - symbol człowieka sprawiedliwego i znak zbawienia.
Drzewa - symbole wieloznaczne. Palma może odnosić się do prawości zmarłego. Drzewo jest także symbolem życia i odpoczynku w raju. Drzewa mogą też oznaczać żałobę. Na przełomie XIX i XX wieku popularne stały się nagrobki w formie złamanego drzewa, co miało nawiązywać do przedwczesnej śmierci.
Zwiędły kwiat lub zniszczona kolumna – symbole oznaczające śmierć nagłą lub w młodym wieku.
Menora – umieszczana na grobach kobiet.