Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Cmentarz żydowski w Kożminie Wielkopolskim

Herb Cmentarz żydowski w Kożminie Wielkopolskim

Symbolika pojawiająca się na macewach.

Ręce złączone w geście błogosławieństwa - Dłonie w tym geście składają rabini w czasie niektórych modlitw. Powszechnie płaskorzeźbę błogosławiących dłoni spotyka się na grobach rabinów i cadyków.

Przechylony dzban lub misa - ten symbol zdobi groby zmarłych osób pełniących funkcje pomocników podczas modlitw. Do ich zadań należało między innymi czytanie w synagodze Tory oraz obmywanie rabinom rąk, do czego używano dzbana i misy.

Podwójne krzesło lub ręka trzymająca lancet - oznaczenie grobu osoby zajmującej się obrzezaniem. Podwójne krzesło nazywane jest inaczej krzesłem proroka Eliasza, który według tradycji przybywa na każdą uroczystość.

Skarbonka lub ręka wrzucająca monetę do skarbonki - relief umieszczany na macewach osób znanych ze swej dobroczynności pojawia się z reguły na grobach kobiet.

Świece lub świeczniki - płaskorzeźby występujące na grobach kobiet. W żydowskiej rodzinie to właśnie kobieta zapala szabasowe świece. Złamana świeca jest odniesieniem do przerwanego życia.

Korona - Płaskorzeźbę tą umieszczano między innymi na grobach rabinów czy osób darzonych dużym szacunkiem.

Lew - znak ludu Izraela, symbol potęgi, siły, wyzwolenia i odkupienia. Na nagrobkach lwy podtrzymują koronę lub zwoje Tory.

Księgi lub szafy z księgami - oznaczenie grobu osoby uczonej w Torze i Talmudzie lub osoby przepisującej święte księgi.

Tablice przykazań - umieszcza się je na grobach rabinów i nauczycieli.

Zwoje Tory - symbol umieszczany na grobach wybitnych rabinów i przywódców religijnych.

Gwiazda Dawida - symbol ten nawiązuje do imienia Dawid, "kabalistyczny znak przenikania się światła widzialnego z niewidzialnym, symbol siedmiu planet, symbol tygodnia, gdzie środkowe pole oznacza dzień Szabatu, zaś wierzchołki trójkątów pozostałe sześć dni tygodnia".

Jednorożec - symbol człowieka sprawiedliwego i znak zbawienia.

Drzewa - symbole wieloznaczne. Palma może odnosić się do prawości zmarłego. Drzewo jest także symbolem życia i odpoczynku w raju. Drzewa mogą też oznaczać żałobę. Na przełomie XIX i XX wieku popularne stały się nagrobki w formie złamanego drzewa, co miało nawiązywać do przedwczesnej śmierci.

Zwiędły kwiat lub zniszczona kolumna – symbole oznaczające śmierć nagłą lub w młodym wieku.

Menora – umieszczana na grobach kobiet.

Strony: 1 2 3 4

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie