Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Dawny zamek w Kruszwicy (Mysia Wieża)

Dawny zamek w Kruszwicy (Mysia Wieża)

KRUSZWICA

Miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim, około 16 km na południowy wschód od Inowrocławia. Ważny punkt na trasie Szlaku Piastowskiego

Na południowy wschód od Rynku góruje nad jeziorem Mysia Wieża, położona u nasady Półwyspu Rzępowskiego, wrzynającego się w jez. Gopło. Jest to pozostałość zamku wzniesionego w poł. XIV w. przez Kazimierza Wielkiego.

W 1656 r. zamek zajęli Szwedzi, którzy, wycofując się, spalili go. W końcu XVIII w. ruiny zamku zaczęto rozbierać i spławiać Notecią cegły do Inowrocławia. Przetrwała tylko jedna z wież – ośmioboczna o wys. 32 m – oraz fragmenty przylegających do niej murów.

Mysia Wieża stanowi główną atrakcję turystyczną Kruszwicy. Rozciąga się z niej rozległy widok, m.in. na miasto i Nagdoplański Park Tysiąclecia. U stóp wieży znajduje się przystań statku spacerowego.  W połowie lipca organizowany jest festyn „U Piasta i Popiela” z widowiskami historycznymi, pokazami dawnych rzemiosł, inscenizacjami walk, zabawami plebejskimi i rejsami łodziami Wikingów.

W budynku na wschód od wieży (też z wieżą) mieści się wystawa przedstawiająca dawny zamek i plon prac archeologicznych.

Więcej:
www.pttk-kruszwica.pl

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (1)

Hania

2010-06-27 19:18:01

Mysia Wieze odwiedzilam w latach 60-tych ubieglego stulecia bedac na wycieczce szkolnej.

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie