Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Dwór w Kobylnikach

Herb Dwór w Kobylnikach

KOBYLNIKI

Wieś w powiecie kościańskim w gminie Kościan, w połowie drogi prowadzącej z Kościana do Śmigla (po jej zachodniej stronie) leży wieś Kobylniki, o ulicowej zabudowie ciągnącej się wzdłuż odgałęzienia drogi, z założeniem dworskim na zachodnim krańcu.

Od średniowiecza aż po XVII w. ziemie te stanowiły dziedzictwo rodziny Kobylnickich herby Łodzia. Prze kolejne stulecia nieustannie zmieniali się właściciele. Dopiero, gdy  w 1806 r. majętność kobylnicka zakupiona została przez Jana Nepomucena Kwileckiego herbu Szreniawa, sędziego sądu apelacyjnego w Poznaniu, w posiadaniu tej rodziny pozostała aż do XX w.

Wielokrotne przebudowy i modernizacje kobylnickiego dworu, jak również brak jednoznacznych przekazów, niezwykle utrudniają dokładniejsze określenie czasu jego powstania. Należy przyjąć, że wzniesiony był w czasach Cerekwickich herbu Zaremba (a więc przed 1780 r.) w 2 połowie XVIII w., na co m.in. wskazuje architektura budynku, forma murów czy kolebkowych sklepień w kondygnacji piwnic.

Dwór, elewacją frontową zwrócony na południowy wschód, wznosi się pomiędzy honorowym dziedzińcem od frontu, a regularnym ogrodem rozciągającym się dawniej przy elewacji tylnej. Ogród został powiększony i przekształcony w założenie krajobrazowe w czasach Kwileckich.

Dwór jest murowaną, założoną na prostokątnym rzucie, parterową budowlą przykrytą wysokim mansardowym dachem z trójosiowymi wystawkami w środkowej partii elewacji frontowej i tylnej zwieńczonymi szczytami o barokowych wprawdzie formach, lecz przetworzonych już w XIX w. W szczycie frontowym umieszczony został w XIX w. herb Kwileckich, Szreniawa. Późniejszy jest również, chociaż być może nawiązujący do poprzedniego, ganek – o dwóch parach smukłych kolumn wspierających balkon o kutej balustradzie w kondygnacji poddasza – poprzedzający główne wejście na osi elewacji frontowej.

Reminiscencją dawnych alkierzy mogą być parterowe aneksy przylegające do elewacji bocznych dworu, wysunięte nieznacznie przed lico elewacji frontowej i nakryte dziś płaskimi dachami otoczonymi balustradą znajdujących się tu tarasów. Elewacje dworu i aneksów pokryte są gładkim tynkiem, z prostokątnymi otworami okiennymi o regularnym układzie ujętymi w późniejsze obramienia.

Obecnie stoi pusty i niszczeje.
 

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (2)

Piotr

2011-03-07 07:46:06

bardzo fajne miejsce , spędzałem tam wakacje u moich dziadków którzy mieszkali obok w oficynie .Wspaniałe miejsce na długie spacery oraz jazdę na rowerze. w niedalekiej odległości jest również piękny stary kościół (Białcz Stary)

Teresa

2014-09-29 05:30:57

W dworze w Kobylnikach mieszkała siostra mojego ojca wraz z rodziną. Wujek był dyrektorem mieszczącej się tam stadniny koni.Byłam tam na wakacjach chyba w 1959 roku. Było pięknie. Wujkowie mieszkali na piętrze.Z balkonu był widok na okrągły klomb na którym rósł rozłożysty platan.Lewe skrzydło dworu, w części parterowej mieściło w tym czasie świetlicę. Wraz z kuzynkami zbierałyśmy pieczarki które masowo rosły na wybiegach dla koni.

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie