Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Dwór w Przybysławiu

PRZYBYSŁAW

Wieś w gminie Żerków w powiecie jarocińskim, około 10 km na północny wschód od Żerkowa.

Posiadłość wzmiankowana była od XVI wieku  jako własność mało znanej dziś rodziny Boturzyńskich. W XVIII wieku Przybysław (gmina Żerkow, powiat jarociński)  należał do Ponińskich herbu Łodzia, a na początku XIX wieku Czarneckich herbu Prus III, z którymi łączyć należy budowę istniejącego tutaj klasycystycznego dworu. Czarneccy pozostawali właścicielami majątku do 1939 roku.

Wzniesiona zapewne na początku XIX wieku siedziba Czarneckich to murowany budynek, założony na prostokątnym rzucie, parterowy, na sklepionych piwnicach, o horyzontalnie zakomponowanej bryle nakrytej czterospadowym dachem.

Cechy charakterystyczne dla epoki nadaje mu okazały portyk, obejmujący trzy środkowe osie elewacji frontowej, wsparty na czterech jońskich kolumnach i zwieńczony trójkątnym naczółkiem. Opracowanie bocznych partii fasady, jak również elewacji tylnej i bocznych, ogranicza się do obramień okiennych oraz gładkich pilastrów akcentujących naroża dworu, sięgających pasa gładkiego fryzu oraz podokapowego gzymsu obiegającego wszystkie elewacje.

Główne wejście poprzedzone portykiem wiedzie do wnętrza obszernej sieni. W jej osi zaprojektowano główny salon, a po bokach zespół pomieszczeń w dwutraktowym układzie.

Wokół dworu znajdowało się niegdyś niewielkie krajobrazowe założenie parkowe, dziś całkowicie zdewastowane.
 

Lokalizacja

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie