RAKÓWKA
Wieś położona w gminie Czempiń w powiecie kościańskim, około 9 km na południowy wschód od Czempinia.
Najwcześniejszy przekaz źródłowy odnotowujący nazwę wsi Rakówka pochodzi z 1371 roku. Wtedy ówczesny właściciel ziem, Godźwin, wraz z matką o imieniu Jaroszka, przekazał majątek klasztorowi benedyktynów w Lubiniu. Wieś pozostawała w dobrach klasztornych kilka wieków. Około połowy XVIII wieku, w dokumentach, jako jej właściciel pojawia się Adam Saryusz Zakrzewski, chorąży pancerny Wojsk Koronnych. Po jego śmierci w 1763 roku i po przeprowadzonych w 1780 roku rodzinnych działach spadkowych, Rakówka przypadła jego nieletnim wtedy dzieciom i wkrótce została oddana w dzierżawę.
W 1796 roku jako posesor, a następnie właściciel, występuje Stanisław Strachowski ożeniony z Apolonią z Bieńkowskich. W latach 60. XIX wieku majątek przeszedł w ręce Wilhelma Kaestnera, a w 1900 roku kupił go Alfons Iffland, właściciel pobliskiego Piotrowa. Ostatnim właścicielem Rakówki był Władysław Radomski, który pozostawał tu do lat 40. XX wieku.
Dwór, zbudowany został w pierwszej połowie XIX wieku przez Strachowskich, a przebudowany w końcu tego stulecia. Jest niewielkim parterowym obiektem o murach ceglanych i konstrukcji szkieletowej, założonym na prostokątnym rzucie i nakrytym naczółkowym dachem. Cechy klasycyzującej budowli dworskiej nadaje mu opracowanie elewacji frontowej. Wypiętrzona, trójosiowa część środkowa poprzedzona została okazałym portykiem (dodanym po 1927 roku), wspartym na czterech smukłych toskańskich kolumnach, podtrzymujących trójkątny naczółek z kolistym oknem w środkowym polu. Wnętrze prezentuje najprostszy typ rozplanowania z sienią na osi oraz przyległymi pomieszczeniami bocznymi w dwutraktowym układzie.
Wokół dworu znajdował się niegdyś niewielki park łączący się z ogrodami i sadami, z którego pozostały dziś jedynie pojedyncze drzewa.
Obecnie własność prywatna.
Kontakt:
dworek@rakowka.pl
www.rakowka.pl