Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Dworzec kolejowy stacji „Luboń”

Dworzec kolejowy stacji „Luboń”

LUBOŃ

Miasto położone w powiecie poznańskim nad rzeką Wartą.

Przy ul. Dworcowej, wzdłuż linii kolejowej Poznań-Wrocław, uruchomionej w 1856 r. znajduje się dworzec kolejowy stacji „Luboń”. W 1856 r. w tym miejscu powstała stacja o nazwie „Żabikowo”. Nazwa odnosiła się do wsi, przez którą przebiegała linia kolejowa , a później do folwarku hrabiego Augusta Cieszkowskiego.

Kiedy w pobliskiej wsi Luboń pojawili się pruscy przemysłowcy i zaczęli tam budować fabryki przetwórstwa spożywczego, pruski Landrat –  starosta powiatowy uzasadnił potrzebę zmiany nazwy stacji kolejowej ważnym interesem gospodarczym i w 1904 r. została administracyjnie zmieniona na „Luban. Dziś, w tym zbudowanym z mocno wypalonej czerwonej cegły budynku dworca znajduje się na parterze kasa biletowa, poczekalnia, przechowalnia bagażu i biuro, a na piętrze służbowe mieszkanie dla zawiadowcy stacji.

Budynek stacji służy nie tylko pasażerom kolei. Swoje pomieszczenia ma w nim także Straż Miejska Miasta Luboń, a w poczekalni, mieści się „Stacja Kultura” – miejsce wystaw, będące pod opieką Ośrodka Kultury w Luboniu. Tuż obok, po prawej stronie od wejścia na dworzec zachował się dawny budynek spedycji kolejowej, zbudowany w ciekawej technice pruskiego muru (konstrukcja drewniana, wypełniona cegłą).

Budynek leży na Lubońskim Szlaku Architektury Przemysłowej

 

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie