Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Fabryka Nawozów Chemicznych w Luboniu

Fabryka Nawozów Chemicznych w Luboniu

LUBOŃ

Miasto położone w powiecie poznańskim nad rzeką Wartą.

W 1904 roku właściciele Fabryki Nawozów Chemicznych Moritz Milch & Spółka z podpoznańskich Jeżyc zakupili w Luboniu obszar 58 ha na wyspie w odnogach Warty pod budowę nowej fabryki – która miała być największą i najnowocześniejszą wytwórnią superfosfatu w Europie Wschodniej.

W 1907 roku wybudowano most kolejowo-drogowy o długości 83 m. Do dziś zachowano jego fragment jako relikt przeszłości , a w jego miejscu wybudowano nowy. Ówcześni właściciele fabryki wybudowali również port rzeczny z betonową przystanią zapewniający wygodny i tani transport oraz bocznicę kolejową z wagą dla wagonów.

Fabryka posiadała własną elektrownię prądu stałego. Najważniejszą część ówczesnej fabryki stanowił oddział produkcji superfosfatów, obok którego stanął wielki magazyn z rampą załadunkową, stanowiący dziś jeden z kilku dobrze zachowanych obiektów zabytkowych. Hala ta zaprojektowana została przez słynnego niemieckiego architekta prof. Hansa Poelziga, który osobiście nadzorował realizację swojego lubońskiego projektu, unikalnego w skali całego państwa pruskiego.

Obecnie fabryka po wielu przekształceniach na przestrzeni wielu lat jest własnością spółki akcyjnej Luvena, która zajmuje się między innymi produkcją nawozów mineralnych.

Obiekt należy do Lubońskiego Szlaku Architektury Przemysłowej.

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie