Miasto powiatowe położone na Równinie Wrzesińskiej, 70 km na wschód od Poznania.
Zbiornik wodny w okolicy Słupcy został utworzony w 1955 r. przez spiętrzenie wód rzeki Meszny. Dzięki temu powstało jedno z większych (260 ha) jezior zaporowych w Wielkopolsce. Widoczna z brzegu wyspa jest w rzeczywistości koroną wału grodziska pierścieniowatego kultury łużyckiej. Wśród miejscowej ludności wyspa nosi nazwę kopca szwedzkiego.
Wiąże się z nim legenda opowiadająca o fortelu, jakiego użyli mieszkańcy grodziska aby przepędzić Szwedów. Mieli oni nocą przymocować do krowich rogów płonące pochodnie oraz dzwoniące żelazne narzędzia. Przedstawienie „światło i dźwięk” jakie zobaczyli najeźdźcy było tak skuteczne, że Szwedzi w popłochu uciekli. Na miejscu pozostał tylko jeden poważnie ranny żołnierz.
Znalazł tu opiekę, wyleczył się z ran i ożenił się z miejscową dziewczyną. Ponieważ jego szwedzkie nazwisko było zbyt trudne do zapamiętania dla miejscowej ludności, nazwano go Trębaczem – od trąbki, którą nosił przy boku. Z biegiem czasu nazwisko zmieniło się na Trębaczkiewicz i tak już zostało...