Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kalwaria w Pakości

Herb Kalwaria w Pakości

PAKOŚĆ

Miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim, około 13 km na zachód od Inowrocławia. Jeden z punktów na Szlaku Piastowskim.

W Pakości znajduje się jedyna w Wielkopolsce i na Kujawach zachowana w całości kalwaria. Składa się z 25 kaplic. Jej początki sięgają 1628 r. Kaplice w formach barokowych powstały w XVII–XIX w. Położone są po obu brzegach Noteci, w większości wśród kęp drzew i alejek. Pierwsza znajduje się na skraju miasta, na północ od szosy z Inowrocławia. Do Noteci jest jeszcze 5 kaplic. Kolejne wznoszą się w południowej części miasta i największa grupa (15) w zachodniej, po lewej od szosy do Barcina. Na wzgórzu, po prawej od szosy do Barcina, usytuowane są kaplice nr 20–25, m.in. św. Grobu i kościół Ukrzyżowania z 1661 r. W kościele wyposażenie z XVII i XVIII w. Na osi kościoła nowszy, otwarty Ogrójec, umieszczony na sztucznych skałach.

We wsch. części miasta, opodal szosy do Inowrocławia, przy ostatniej kaplicy kalwarii – Wniebowstąpienia, głaz narzutowy (1922) z napisem poświęconym poległym w Pakości konfederatombarskim.

Chcąc dojechać do Kalwarii można zaparkować przy kościele św. Bonawentury (ul. Inowrocławska 3).

Więcej:

http://pakosc-kalwaria.franciszkanie.net/

Adres:
Kościół pw. św. Banawentury w Pakości
ul. Inowrocławska 3
88-170 Pakość
tel. kom. 694 451 053

 

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie