Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kamień św. Wojciecha w Budziejewku

Herb Kamień św. Wojciecha w Budziejewku

BUDZIEJEWKO

Wieś położona w powiecie wągrowieckim w gminie Mieścisko, około 14 km na południowy wschód od Wągrowca.

Lądolód zalegający na obszarze dzisiejszej Wielkopolski pozostawił po sobie duże ilości materiału skalnego pochodzącego ze Skandynawii. Tego rodzaju „pamiątką” jest również potężny głaz z czerwonego granitu, nieopodal Budziejewka. Jego piękną barwę prawie w całości przysłaniają porosty, które znalazły na kamieniu dobre warunki do rozwoju.

Jest to drugi co do wielkości głaz w Wielkopolsce po głazie św. Jadwigi w Gołuchowie. Jego obwód wynosi 20,5 m, długość 7,5 m, szerokość 4,7 m, wysokość 4 m, z czego 1,3 m wystaje ponad powierzchnię ziemi, pozostałe zaś 2,7 m zalega pod powierzchnią gruntu.

Kamień ten od wieków wzbudzał zainteresowanie mieszkańców, toteż w 1840 r. na życzenie okolicznych chłopów został wpisany do księgi wieczystej w Sądzie Powiatowym w Wągrowcu jako obiekt objęty ochroną po wieczne czasy. Tym samym stał się najstarszym obiektem przyrodniczym w Wielkopolsce objętym ochroną prawną.

Głaz znajduje się niedaleko kościoła w Budziejewku, skąd prowadzi do niego wybrukowana ścieżka. Koło kamienia w 2000 r. posadzono cztery dęby: Karol – ku czci papieża Jana Pawła II, Michał – upamiętnia św. Michała patrona Mieściska, Jakub – na cześć ks. Jakuba Wujka, który przetłumaczył Pismo Święte na j. polski i Stefan – upamiętnia ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Z kamieniem wiąże się również legenda, która wyjaśnia pochodzenie głazu.
 

Lokalizacja

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie