Katalog obiektów

Kaplica pw. św. Rozalii w Sławnie

dział: Architektura
komentarze: 0

Przewodnik audio do pobrania

warunki prawne

SŁAWNO

Wieś w gminie Kiszkowo (powiat gnieźnieński), położona ok. 7 km na południowy zachód od Kłecka.

Wzniesiona w 1785 r. z fundacji księdza Józefa Sztolzmana. Remontowana w 1930 r. Według legendy w pobliżu wzgórza miejscowemu pastuszkowi ukazała się św. Rozalia, co skłoniła księdza Sztolzmana do wybudowania w tym miejscu kaplicy.

Konstrukcji zrębowej, oszalowana. Orientowana. Jednonawowa z węższym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium. Po zachodniej stronie nawy wieża konstrukcji słupowej, z kruchtą w przyziemiu i dwoma składzikami po bokach. Pod nawą krypta grobowa ostatnich właścicieli wsi, Chełmickich. W krypcie pod prezbiterium spoczywa ksiądz Józef Sztolzman. Dachy kryte gontami. Nad wieżą hełm cebulasty również kryty gontami. Wewnątrz strop o równej wysokości w nawie i prezbiterium, ozdobiony dekoracyjnymi listwami z malowanym ornamentem. W zwieńczeniu ścian  malowane girlandy oraz ornament geometryczno-roślinny.

Ołtarz główny z ok. 1785 r. ze współczesnym obrazem św. Rozalii. W ołtarzach bocznych figury Matki Boskiej i św. Teresy. Na belce tęczowej rzeźba św. Barbary z krzyżem oraz putta z klepsydrą i czaszką.  

Obiekt leży na Szlaku Drewnianych Kościołów wokół Puszczy Zielonka

 

Mapa obiektu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji (nie będzie publikowany)

Kod z obrazka:

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze miasto
  • Koleje Wielkopolskie