Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół klasztorny franciszkanów pw. św. Franciszka Serafickiego w Poznaniu

Herb Kościół klasztorny franciszkanów pw. św. Franciszka Serafickiego w Poznaniu

POZNAŃ

Miasto położone nad rzeką Wartą. Stolica Wielkopolski, województwa wielkopolskiego i archidiecezji poznańskiej. Ważny punkt na Szlaku Piastowskim.

Wybudowany w latach 1661-68 przez Krzysztofa Bonadurę Starszego i Jerzego Catenazziego, dla sprowadzonych do Poznania w 1457 r. bernardynów i wzniesiona została w pobliżu pierwotnego kościoła zniszczonego w czasie potopu szwedzkiego. Bonadura zaprojektował budowlę trójnawową z wydłużonym prezbiterium i wykonał tylko to ostatnie. Catenazzi który przejął budowę zmienił system trójnawowy na  ścienno filarowy, znacznie podniósł posadzki i zaprojektował fasadę. Szczyt fasady i górne kondygnacje wież wystawił w latach 1730-38 Jan Adam Stier z Leszna.
Fasadę ukończono w latach 1730-38, wtedy też ustawiono na wieżach ażurowe hełmy. Kaplicę Matki Boskiej Loretańskiej dostawiono w latach 1742-50. Władze pruskie zlikwidowały klasztor w 1835 r. W czasie walk w 1945 r. kościół został poważnie zniszczony. Całkowitej zagładzie uległy hełmy wież. Jego odbudowa trwała do 1988 r.; prowadzili ją franciszkanie, którzy po latach wrócili do swego klasztoru w 1947 r.
Kościół jest budowlą jednonawową z wydatnymi filarami przyściennymi i wydłużonym prezbiterium, za którym znajduje się dawna zakrystia. Od strony południowej przylega do nawy kaplica Matki Boskiej Loretańskiej. Ozdobą fasady są dwie wieże z hełmami o dwukondygnacyjnych prześwitach, przywróconymi w latach 1980-83 wg projektu Aleksandra Holasa. Prezbiterium i nawę przykrywają sklepienia kolebkowe z lunetami, przęsła międzyfilarowe – sklepienia kolebkowe. Prawie całkowicie zniszczony bogaty wystrój wnętrza częściowo odtworzono po II wojnie światowej, m.in. zrekonstruowano częściowo barokową dekorację sklepień.

Od wielu lat franciszkanie budują w kościele ogromną szopkę bożonarodzeniową, która ma opinię jednej z największych szopek w Polsce. Zajmuje ona całe prezbiterium, a w konstrukcji  wysokiej na 14 m i szerokiej na 8 m znajduje się wiele elementów ruchomych. Szopkę tą można oglądać od Bożego Narodzenia do 2 lutego.

Więcej:
http://www.franciszkanie.poznan.pl/

Adres:
ul. Garbary 22
61-867 Poznań
tel. 061 851 26 00

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie